لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۲

پنتاگون می‌گوید: آمریکا در مواضع نظامی خود در اروپا تغییراتی ایجاد خواهد کرد


جان کربی سخنگوی پنتاگون
جان کربی سخنگوی پنتاگون

جان کربی سخنگوی پنتاگون در یک کنفرانس خبری گفت:« تهاجم روسیه به اوکراین وضعیت امنیتی در اوکراین را تغییر داده و در نتیجه ایالات متحده باید مواضع نظامی بلندمدت خود در اروپا را تغییر دهد»

جان کربی با اشاره به این نکته که هنوز زود است تا در مورد چگونگی این تغییرات صحبت کنیم خاطرنشان کرد:«من نمی‌خواهم به آمارها متوسل شوم اما معتقدم روسیه با وجود تلفات سنگین همچنان درصد بالایی از قوای نظامی خود را حفظ کرده است.»

کربی همچنین گفت: «برخی از واحدهای روسی که حملات به کی‌یف را انجام داده‌اند، برای "بازسازی" به بلاروس عقب نشینی کرده‌اند و احتمالاً پس از تجهیز مجدد، به اوکراین باز خواهند گشت.»

گفتنی است، روسیه روز دوشنبه اعلام کرد با استفاده از نیروی هوایی، موشکی، توپخانه‌ای، و سامانه‌های پدافند هوایی خود صدها نقطه در داخل اوکراین را آماج حملات خود قرار داده است.
وزارت دفاع روسیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد ۱۶ مرکز نظامی اوکراین را در مناطق خارکیف، زاپوریژیا، دونتسک، و دنیپروپتروفسک و در بندر میکولایف در جنوب و شرق این کشور نابود کرده است.
طبق این بیانیه، ارتش روسیه ١٢ پهپاد و تانک را در سراسر اوکراین منهدم کرده و با استفاده از موشک‌های اسکندر توانسته چهار انبار مهمات و تسلیحات در مناطق شرقی اوکراین را از بین ببرد.

در ادامه این بیانیه آمده است که نیروهای هوایی روسیه حملاتی علیه ١٠٨ منطقه که نیروهای اوکراینی در آن متمرکز بودند انجام دادند و توپخانه‌های روسیه نیز ۳۱۵ هدف نظامی اوکراینی را در شبانه‌روز گذشته بمباران کرده‌اند.

پس از مقاومت نیروهای اوکراینی در شمال، روسیه بر منطقه دونباس متمرکز شد و همزمان حملات از راه دور به سایر مناطق اوکراین از جمله کی‌یف را ادامه داده است.
به باور کارشناسان و تحلیلگران مسائل نظامی، روسیه با افزایش حملات به کارخانه‌های اسلحه، ریل‌های قطار و دیگر زیرساخت‌ها در سراسر اوکراین قصد دارد توان نظامی این کشور را در آستانه حمله زمینی گسترده احتمالی به دونباس به تحلیل ببرد.

در روزهای گذشته نیز روسیه تلاش کرده کنترل کامل شهر بندری ماریوپول را که هفته‌هاست تحت محاصره است، در دست بگیرد. تصرف این شهر موجب اتصال در منطقه تحت اشغال دونباس و شبه‌جزیره کریمه خواهد بود.

XS
SM
MD
LG