لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۸

تصویب کلیات طرح تشکیل سازمان پدافند غیرعامل با اکثریت آرا در مجلس شورای اسلامی


مجلس شورای اسلامی. آرشیو
مجلس شورای اسلامی. آرشیو

نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه ۵ تیرماه با کلیات طرح تشکیل سازمان پدافند غیرعامل موافقت کردند و این طرح با ۱۸۶ رای موافق، ۲۰ رای مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۰ رای به تصویب رسید.

به گفته ابوالفضل عموئی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، سازمان پدافند غیرعامل، مسئول ارائه سیاست‌ها، طرح‌ها و نظارت بر آنها در جهت مبارزه با تهدیدهای غیرعامل، غیرنظامی و تهدید در موضوعات غیرمتعارف خواهد بود.

آنگونه که عموئی در تشریح این طرح گفته، براساس طرح فعلی یک کمیته دائمی تشکیل خواهد شد که همه دستگاههای کشوری و لشگری باید در آن عضو باشند و تمامی دستگاهها نیز مکلف خواهند شد که برخی از طرحهای تملک دارائی خودشان را ذیل برنامه‌ریزی سازمان پدافند غیرعامل انجام دهند. اساسنامه این سازمان می‌بایست به تائید رهبر جمهوری اسلامی برسد.

علی بابایی کارنامی، رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی و از مخالفان این طرح می‌گوید که کلیات این طرح در حالی به تصویب رسیده که دولت هیچ جایگاهی در آن ندارد در حالیکه تشکیل هر سازمان جدیدی باید با موافقت دولت همراه باشد.

سازمان پدافند غیرعامل یک نهاد دولتی است و دفاع و محافظت غیرنظامی از کشور هدف از ایجاد آن است. طرح اولیه تشکیل این سازمان برای نخستین بار در سال ۱۳۸۲ توسط علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و با هدف پیشگیری یا کاهش خسارت ناشی از تهدید زیرساختهای کشور مانند صنعت آب، برق مطرح شد.

سال ۱۳۸۵، علی خامنه‌ای سیاست­های کلان نظام در حوزه پدافند غیر عامل را ابلاغ کرد و از مجلس وقت خواست کلیات این طرح را مورد بررسی قرار دهد. در سال ۱۳۸۹ سازمان پدافند‌ غیرعامل تأسیس و کار خود را آغاز کرد.

در سال ۹۸ طرح تشکیل این سازمان به عنوان «مبنای قانونی» مورد بررسی قرار گرفت و با گذشت یک دهه از فعالیت این سازمان دولتی، کلیات اساسنامه این سازمان در مجلس یازدهم و در کمیسیون امنیت ملی مورد تصویب قرار گرفت.

بر اساس قانون، این مصوبه می‌بایست به امضای رهبر جمهوری اسلامی نیز برسد.

این سازمان طی مدت یک دهه از فعالیتش، زیرمجموعه ستاد کل نیروهای مسلح بوده و با تصویب نهایی این قانون به سازمانی دولتی با ساختار و تشکیلات مستقل تبدیل می‌شود.

افزایش حملات سایبری به زیرساخت‌های جمهوری اسلامی از جمله دلایل اهمیت این سازمان عنوان شده است.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، در جریان تصویب کلیات این قانون به حملات در سامانه توزیع و کارت بنزین و همچنین حمله سایبری به شهرداری تهران را مرتبط با بحث پدافند غیرعامل عنوان کرد.

XS
SM
MD
LG