لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۸

انریکه مورا به تهران می‌رود؛ آخرین تلاش‌ها برای خروج از بن بست مذاکرات هسته‌ای


انریکه مورا نماینده اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات احیای برجام در وین - آرشیو
انریکه مورا نماینده اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات احیای برجام در وین - آرشیو

خبرگزاری نیمه‌رسمی «نور نیوز» شنبه گزارش داد که انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات هسته‌ای ایران سه‌شنبه به تهران سفر خواهد کرد، زیرا این اتحادیه به دنبال یافتن راهی برای خروج از بن‌بست و نجات توافق سال ۲۰۱۵ است.

گفت‌وگوها برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران با قدرت‌های جهانی از اسفندماه به حالت تعلیق درآمده است، و دلیل عمده آن اصرار تهران برای حذف نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی ایالات‌متحده است.

نور نیوز در پیامی که در حساب کاربری خود در توئیتر منتشر کرد، می گوید که «این سفر می‌تواند به عنوان گامی جدید در رایزنی‌های سازنده درمورد موضوعات معدود اما مهمی که در مذاکرات وین باقی مانده است، تلقی شود.»

در همین حال جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به صورت جداگانه به «فایننشیال تایمز» گفت که او به دنبال یک «راه میانه» برای پایان دادن به بن‌بستی است که بیش از یک سال تلاش‌های دیپلماتیک اروپا را تهدید می‌کند.

جوزپ بورل
جوزپ بورل

به نوشته این نشریه، بورل در حال بررسی سناریویی است که به موجب آن نام سازمان تروریستی از روی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برداشته شود ولی تحریم‌های بخش‌های امنیتی و اقتصادی آن باقی بماند.

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین گفت که می‌خواهد مورا برای گفت‌وگو درباره این موضوع به تهران سفر کند، اما افزود که ایران «بسیار بی‌میل بود» و این تلاش دیپلماتیک را «آخرین تیر ترکش» توصیف کرد.

این گزارش همچنین به نقل از بورل می‌گوید که مذاکره‌کنندگان به ایران اولتیماتوم نمی‌دهند.

خبرگزاری رویترز هفته گذشته گزارش داد که حکومت ایران که از افزایش قیمت نفت از هنگام حمله روسیه به اوکراین جسور شده‌اند، عجله‌ای برای احیای توافق ۲۰۱۵ برای کاهش تحریم‌ها بر اقتصاد متکی به انرژی این کشور ندارند.

براساس برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام در سال ۲۰۱۵، ایران موافقت کرده‌بود که برنامه هسته‌ای خود را در مقابل رفع تحریم‌های اقتصادی، محدود کند.

XS
SM
MD
LG