لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۹

تایید انتقال تجهیزات هسته‌ای کرج به نطنز توسط یک خبرگزاری رسمی در ایران


تأسیسات هسته‌ای نطنز
تأسیسات هسته‌ای نطنز

یک خبرگزاری رسمی در ایران با تأیید گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر انتقال تجهیزات مجتمع اتمی تسا در کرج به سایت نطنز، ادعا کرد این تصمیم در پی «یک عملیات تروریستی ناموفق» گرفته شده است.

خبرگزاری مهر روز چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت گزارش داد انتخاب مجتمع تسا به عنوان هدف از سوی «متخاصمان» در روز دوم تیر ۱۴۰۰، به دلیل فقدان «استحکامات ایمنی برای حفاظت از خود» بوده است.

بر اساس این گزارش، مجتمع اتمی تسا در اطراف کرج «وظیفه تولید بیلوز و روتور سانتریفیوژها را بر عهده داشت» و بخشی از دوربین‌های نظارتی آژانس در این حمله تخریب شد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز پنج‌شنبه گفت کارگاه جدید ایران در نطنز برای ساخت قطعات سانتریفیوژ، در یکی از سالن‌های کارخانه زیرزمینی غنی‌سازی سوخت در آن جا راه‌اندازی شده است.

آژانس دو هفته پیش از آن به کشورهای عضو خود اطلاع داد که دستگاه‌های تأسیسات تسا در کرج که بر اثر یک حمله خرابکارانه منتسب به اسرائیل اکنون بسته شده، به نطنز منتقل شده است، اما مکان دقیق آن در نطنز را اعلام نکرده بود.

رویترز در آن زمان گزارش داده بود که مکان دقیق این کارگاه مورد توجه قدرت‌های غربی و اسرائیل است.

تیر ماه گذشته خبرگزاری رویترز گزارش داد که کارگاه تسا در کرج هدف یک حمله ظاهرا خرابکارانه قرار گرفت که در آن یکی از چهار دوربین نصب شده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آن جا منهدم شد. ایران «ابزار ذخیره‌سازی اطلاعات» آن دوربین را پس نداد و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی در سپتامبر از جمهوری اسلامی خواست مکان آن ابزار را اعلام کند و در این باره توضیح دهد.

XS
SM
MD
LG