لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۶

سومین روز حضور وزیر خارجه آمریکا در کنگره؛ بحث درباره مذاکرات هسته‌ای با ایران


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا - آرشیو
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا - آرشیو

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، برای سومین روز متوالی در ارتباط با درخواست بودجه وزارت خارجه برای سال مالی ۲۰۲۳ در کنگره آمریکا حاضر شد.

در «کمیته فرعی عملیات خارجی و مسائل مرتبط» از کمیته‌های مجلس نمایندگان آقای بلینکن صبح پنجشنبه بار دیگر با پرسش‌های اعضای کنگره در ارتباط‌ با نگرانی‌های آنها در مورد جزئیات و‌ محتوای مذاکرات هسته‌ای آمریکا با ایران رو‌به‌رو شد. هَل راجرز، نماینده ارشد جمهوری‌خواه، نیز پرسید آمریکا متحدان را در مقابل تهدیدهای موشک‌های بالستیک و گروه‌های تروریست نیابتی تهران چگونه کمک خواهد کرد.

آقای بلینکن در بخشی از پاسخ خود بار دیگر با تاکید بر اولویت وجود توافق در مقایسه با نبود آن کرد و‌ گفت: «ابتدا در مورد توافق هسته ای با ایران، این مساله‌ای است که ما هنوز منتظریم ببینیم آیا می‌توان به یک توافق دوجانبه دست یافت یا خیر. و این را هم بگویم که این مساله دیگر یک تمرین فرضی نیست چون دیده‌ایم که شرایط تحت وجود توافق و یا بدون ان چگونه بوده‌. و می‌توانم بگویم که از زاویه منافع آمریکا و امنیت آمریکا، واضح است که وجود توافق بهتر از نبود آن است.»

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد این مساله نه تنها در ارتباط با برنامه اتمی ایران، بلکه در ارتباط با اقدامات بی ثبات کننده و خطرناک تهران صدق میکند، زیرا از تاریخ شروع مذاکرات اتمی در ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ که دولت پیشین از برجام خارج شد، هیچ حمله‌ای علیه آمریکا در منطقه نبود، اما از تاریخ خروج آمریکا از برجام و قراردادن سپاه در لیست تروریستی این حملات آغاز شد.‌

آنتونی بلینکن سپس اضافه کرد بنابر این سوال این است که مؤثرترین شیوه برای ما با هم برای مقابله با برنامه هسته‌ای و تهدیدهای دیگر ایران چیست؟

و به عنوان پاسخ گفت: «ما به هر طریق، این کار را انجام خواهیم داد و داشتن توافق به هیچ وجه توانایی ما برای پرداختن به تهدیدهای دیگر ایران را سلب نمی‌کند و اگر توافق نباشد‌، ما مطمئن خواهیم شد با متحدان و شرکا به چالش‌های از سوی ایران پاسخ می‌دهیم.»

XS
SM
MD
LG