لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۲

بلینکن: دولت بایدن به خواسته تهران برای خارج کردن سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی تن نمی‌دهد


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنا - ۲۶ آوریل ۲۰۲۲ - رویترز
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنا - ۲۶ آوریل ۲۰۲۲ - رویترز

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید که دولت بایدن به خواسته تهران برای خارج‌کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست گروه‌های تروریستی خارجی، تن نخواهد داد.

بلینکن در جلسه با اعضای کمیته روابط خارجی سنا با اشاره به وجود دیدگاهی مشترک با سناتور تد کروز در مورد سپاه پاسداران، تلویحاً گفت که برای احیای برجام، تسلیم خواست‌های تهران نمی‌شود.

وزیرخارجه آمریکا در پاسخ به سؤالهای متعدد سناتور جمهوریخواه، تد کروز گفت که «دست سپاه، به دلیل اقدامات تروریستی نیروی قدس، به خون آمریکایی‌ها آلوده است و آنها می‌دانند چه باید بکنند.»

سناتور تد کروز، از اعضای جمهوریخواه سنا از مخالفان جدی سپاه پاسداران، و از منتقدان مذاکرات احیای برجام به‌شمار می‌رود. این سناتور از ایالت تگزاس بارها از مخالفت تعامل با تهران و لزوم مقابله قانونگذاران با هر توافق احتمالی دولت بایدن با جمهوری اسلامی سخن گفته‌است.

در این نشست همچنین از وزیر خارجه آمریکا در مورد درخواست هیات مذاکره کننده آمریکا از جمهوری اسلامی، مبنی بر دست برداشتن از تهدید به قتل مقامات آمریکائی و پاسخ منفی آنها سوال شد. بلینکن، اما در پاسخ، سربسته گفت: «بطور مستمر، خطراتی متوجه مقامات کنونی و پیشین آمریکا است.»

جلسه کمیته روابط خارجی سنا با حضور بلینکن به منظور بررسی درخواست بودجه دولت بایدن برای وزارت خارجه برای سال آینده بود که ایران یکی از دو موضوعی بود که بیشتر مورد بحث قرار گرفتند.

در این جلسه سناتورهای متعددی مخالفت خود با احیای برجام را ابراز کردند و جیم ریش، سناتور جمهوریخواه و فرد شماره دو کمیته، از سیاست دولت بایدن نسبت به جمهوری اسلامی انتقاد کرد و گفت: «سیاست ما نسبت به ایران، باید به‌گونه‌ای باشد که دولتهای آتی نیز آن‌را قبول داشته باشند وهر دو حزب از آن حمایت کنند. اما براساس آنچه به ما گفته می‌شود، شما دوباره دارید اشتباه می کنید.»

جیم ریش توصیه کرد که بهتراست آمریکا از مذاکرات خارج شود زیرا به نظراو «به توافق نرسیدن، از توافقی بد بهتراست.»

میت رامنی، سناتور دیگر جمهوریخواه نیز با تایید نظر سناتور هم حزبش گفت: «ایران مصمم به تولید بمب اتم است و فعلاً مذاکره می‌کند تا به ظرفیت لازم برای اینکار برسد». او افزود: «دولت بایدن، نباید به خواسته های روزافزون ایران تن دهد.»

در این جلسه اما دو سناتور دموکرات با ابراز اینکه برجام گزینه بهتری از جنگ با ایران است، از ادامه دیپلماسی حمایت کردند.

اِد مرکی از ایالت ماساچوست، با بیان آنکه برجام را توافقی ایده ال نمی‌داند، گفت که «حمله به ایران نه تنها بازدارنده نیست، بلکه باعث می شود، فعالیتهای اتمی ایران زیرزمینی شود.» کریس مورفی، سناتور ایالت کانتیکت هم در این خصوص افزود: «سیاست حداکثری کاملاُ نتیجه معکوس داده است.»

وزیر خارجه آمریکا هم، ضمن تأئید نتیجه عکس سیاست دولت پیشین آمریکا، فعلاً احیای برجام را بهترین راه برای محدود کردن فعالیتهای هسته ای ایران دانست. اوهمچنین تحریم را بهترین راهکار ممکن برای جلوگیری از دخالت‌های ایران در کشورهای منطقه، توقف خرابکاری‌ها، و ایجاد مانع بر سر اقدامات مخرب و بی‌ثبات‌کننده تهران خواند.

این درحالی است که در کنفرانس خبری روز سه‌شنبه خود، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه هم نتیجه در صورت رفتار منطقی ایران را امری شدنی دانست.

او گفت: «توافق در وین در صورتی امکانپذیراست که ایران خواسته های خارج از چارچوب برجام نداشته باشد.»

این درحالی است که در پی توقف گفت‌وگوهای وین از روز ۲۳ اسفند ۱۴۰۰، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شامگاه جمعه در تماسی تلفنی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، از تأخیر در مذاکرات ایران و قدرت‌های جهانی برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ابراز ناامیدی کرد.

پیشنهاد دیدار مستقیم ایران و طرف‌های اروپایی برجام، پس از یک وقفه طولانی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:59 0:00

XS
SM
MD
LG