لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۸

سفر مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، به اوکراین؛ گروسی: وضعیت نیروگاه اتمی زاپوریژیا ناپایدار است


رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی - آرشیو
رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی - آرشیو

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید که بازرسان آژانس باید به نیروگاه زاپوریژیا بازگردند.

رافائل گروسی که روز سه‌شنبه برای بازدید از نیروگاه هسته‌ای و دیدار با رئیس جمهوری اوکراین به آن کشور سفر کرده بود، در گفتگوی امروز با خبرنگاران، بر نیاز بازگشت بازرسان آژانس به نیروگاه زاپوریژیا تاکید کرد.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به اینکه این نیروگاه نیاز به تعمیر دارد گفت که تلاش آژانس برای بازرسی و انجام تعمیرات در آن تاکنون بی‌نتیجه بوده است.

آقای گروسی با اشاره به اینکه آژانس باید به زاپوریژیا بازگردد بر تامین ایمنی هسته‌ای، امنیت و حفاظت این تاسیسات تاکید کرد. گروسی با اشاره به ضرورت راه‌حلی مبتنی بر هماهنگی با مسکو و کی‌یف گفت: « باید راه‌های عملی امکان کار بازرسان در محل و تضمین زنجیره عرضه را پیدا کنیم و ارتباط آنها با وین را برقرار سازیم.»

گروسی همچنین با اشاره تلویحی به لزوم وجود کنترل اوکراین بر این تاسیسات تصریح کرد که «این البته جزو ماموریت من نیست.»

رافائل گروسی برای همکاری روسیه با آژانس تلاش می‌کند و همان گونه که گفته است خواستار دیدار هرچه زودتر از روسیه و جلب همکاری مقام‌های روسی در مورد ایمن سازی تاسیسات هسته‌ای اوکراین است.

نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در جنوب اوکراین بیش از یک ماه است که تحت تصرف نیروهای روسیه است. رافائل گروسی وضعیت این نیروگاه را ناپایدار و شبیه یک چراغ قرمز هشدار تشبیه می‌کند.

XS
SM
MD
LG