لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۴

وال استریت جورنال: اروپا به ایران پیشنهاد داده مورا برای رفع بن‌بست به تهران سفر کند


انریکه مورا نماینده اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات احیای برجام در وین - آرشیو
انریکه مورا نماینده اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات احیای برجام در وین - آرشیو

دیپلمات‌های غربی می‌گویند که اروپایی‌ها به تهران پیشنهاد داده‌اند که برای خروج از بن‌بست گفت‌وگوهای وین حاضرند تا انریکه مورا، مذاکره‌کننده ارشد این اتحادیه را به تهران بفرستند.

روزنامه وال استریت جورنال روز یکشنبه ۱۱ اردیبهشت به نقل از مقام‌های غربی که نامشان فاش نشده گزارش داد که مورا برای سفر دوباره به تهران و دیدار با همتایان ایرانی خود اعلام آمادگی کرده است.

این گزارش می‌گوید که تهران اما هنوز به این پیشنهاد پاسخی نداده است.

نویسنده این گزارش تلویحا نوشته است که این پیش‌دستی اروپا به منظور حصول اطمینان از این مورد است که تهران به ادامه گفت‌وگوها کم‌تمایل است.

براساس این گزارش در صورت توافق تهران با سفر مورا، او در تهران تلاش خواهد کرد تا نظر مقامات ایران را برای امضای متن توافق بدون تاکید بر شرط حذف سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی،‌ جلب کند.

خروج نام سپاه از گروه‌های تروریستی یکی از شروط اصلی تهران برای ادامه گفت‌وگوها عنوان شده است. رئیس‌جمهوری پیشین دونالد ترامپ در فروردین ۹۸ سپاه پاسداران را در این فهرست قرار داد.

براساس این گزارش مورا از تهران خواهدخواست تا پیگیری این مساله را به زمانی دیگر موکول کند.

خارج شدن سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی با مخالفت‌ شدید قانونگذاران آمریکایی در هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات روبرو شده‌است.

بیش از یک سال پیش، مذاکرات برای بازگشت دو طرف به تعهدات برجام در وین آغاز شد، اما از ۲۰ اسفندماه پارسال مذاکرات به بن‌بست خورده است.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا از زمان فعالیت انتخاباتی خود گفته‌ بود بازگشت ایالات متحده به توافق هسته‌ای ایران را که دولت قبلی آمریکا از آن خارج شد، در دستور کار قرار خواهد داد. کاخ سفید و وزارت خارجه هم تاکید دارند بازگشت متقابل به این توافق، در خدمت منافع ملی آمریکا است.

XS
SM
MD
LG