لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۹

سنای آمریکا به طرح پیشنهادی کروز برای تداوم تحریم‌ها علیه ایران رای داد


سنای آمریکا به طرح پیشنهادی تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه، ۸۶ رای موافق داد- آرشیو
سنای آمریکا به طرح پیشنهادی تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه، ۸۶ رای موافق داد- آرشیو

مجلس سنای آمریکا به طرحی با هدف حفظ تحریم‌های «مرتبط با تروریسم» علیه جمهوری اسلامی رای داد.

این طرح که با پیشنهاد تد کروز، سناتور جمهوری خواه ایالت تگزاس عصر چهارشنبه به وقت محلی به رای گذاشته شد، علاوه بر حفظ و تقویت تحریم‌های ایران در ارتباط با فعالیتهای تروریستی این کشور، همکاریهای اقتصادی نظامی چین با ایران را هم مورد توجه قرار می‌دهد.

۸۶ سناتور به آن رأی مثبت و ۱۲ سناتور دیگر به آن رأی منفی دادند.

اگرچه تصویب این طرح در این مرحله الزام ‌آور نیست اما به گزارش رویترز بیانگر نقطه نطرات سناتورها در این قبال است.

رویترز همچنین می‌نویسد که در صورت تبدیل این طرح به قانون، ادامه همکاری با ایران در قالب گفت‌وگوهای برجام به مراتب مشکل‌تر و پیچیده‌تر می‌شود هرچند که هم‌اینک نیز بسیاری از شرکای اروپایی واشنگتن، امید خود به آن را از دست داده‌اند.

«ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم روز چهارشنبه ضمن غیرقابل قبول دانستن افزایش سرعت برنامه هسته‌ای ایران، گفت امریکا برای سناریوی شکست مذاکرات با ایران آماده‌است. مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین از چند ماه پیش دچار وقفه شده‌است آمریکا می‌گوید ایران در مذاکرات زیاده خواهی می‌کند مقامات جمهوری اسلامی هم خروج سپاه از لیست سازمانهای تروریستی و رفع همه تحریم‌ها شرط توافق عنوان کرده‌اند.

این در حالی است که دیپلمات‌های غربی گفته‌اند مقامات اروپایی قصد دارند با فرستادن مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا به تهران مذاکرات را از «بن‌بست کنونی» خارج کنند.

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی اما در تازه‌ترین مصاحبه‌ خود گفته: «مذاکرات وین متوقف نشده، بلکه در روندی دیگر به منظور رفع تحریم‌ها و از طریق تبادل پیام‌های مکتوب با طرف آمریکایی به‌واسطه نماینده اتحادیه اروپا ادامه دارد.»

مذاکرات وین در قالب کمیسیون مشترک برجام با شرکت طرفین این توافق، از ۲۰ اسفند سال ۱۴۰۰ متوقف شده‌است.

XS
SM
MD
LG