لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۳

وزارت خارجه ایران: دعوتی از عربستان برای نشست حج آینده دریافت نکرده‌ایم


در حالیکه روزنامه عرب زبان الحیات از دعوت عربستان از ایران برای شرکت در اجلاس مشورتی حج سال آینده خبر داده بود، وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که هیچ دعوتی از ایران تا کنون صورت نگرفته است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، روز دوشنبه ۱۳ دیماه به خبرنگاران گفت که ایران دعوتنامه‌ای از دولت عربستان برای مراسم حج دریافت نکرده است، چنین دعوتنامه‌ای وجود ندارد و اگر خبری درباره آن منتشر شده تکذیب می‌شود.

او با بیان اینکه دعوتنامه‌های عربستان برای ۸۰ کشور ارسال شده و ایران هنوز مستثنی است، گفت که وضعیت ایران درباره حج همچنان همانند سابق است.

روزنامه الحیات روز شنبه نوشت که محمد بنتین، وزیر حج و عمره عربستان سعودی، از ۸۰ کشور مسلمان، از جمله ایران، دعوت کرده است تا در نشست روسای هیات‌های حج در این کشور شرکت کرده و درباره جزئیات چگونگی آمادگی برای برگزاری مراسم حج سال آینده با یکدیگر مشورت کنند.

وزارت حج و عمره عربستان اعلام کرده است که از حضور همه حجاج بدون در نظر گرفتن ملیت و وابستگی های مذهبی استقبال می‌کند.

پس از حوادث سال گذشته در حج و کشته شدن تعدادی از زائران ایرانی، مقامات جمهوری اسلامی شروطی را برای حضور در مراسم حج مطرح کردند.

از سوی دیگر، قطع رابطه دو کشور در پی حمله به مراکز دیپلماتیک عربستان در تهران و مشهد، موجب دشواری مذاکرات دو کشور درباره حج شد. سرانجام با مخالفت مقامات جمهوری اسلامی، زائران ایرانی امسال نتوانستند در مراسم حج شرکت کنند.

دعوت از ایران برای حضور در نشست مربوط به برگزاری حج در عربستان سعودی در حالی مطرح شد که هفته گذشته وزیر ارشاد ایران رئیس سازمان حج و زیارت را تغییر داد. بدین ترتیب حمید محمدی جانشین سعید اوحدی در ریاست سازمان حج و زیارت شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG