لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۰

علی جنتی: عربستان در اعزام زائران ایرانی به حج "کارشکنی" می‌کند


مرگ صدها زائر در جریان مراسم حج سال گذشته باعث تنش فراوان بین دو کشور شد.
مرگ صدها زائر در جریان مراسم حج سال گذشته باعث تنش فراوان بین دو کشور شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران روز دوشنبه گفت عربستان در ماه‌های گذشته در قبال حضور زائران ایرانی در مراسم حج "کارشکنی" کرده است. به گفته او برگزاری "حج تمتع" امسال منوط به "همراهی" مقامات سعودی است.

علی جنتی به خبرنگاران رسانه‌های ایرانی گفت، "متاسفانه در چند ماه گذشته دولت عربستان کارشکنی کرد، زیرا مسئولان حج باید به آنجا می رفتند و قرارداد امضا می کردند اما برای این هیات روادید صادر نکردند."

هفته گذشته سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت ایران به عربستان رفت و اظهار نظرهای او درباره جلسات برگزار شده با مقامات سعودی مثبت به نظر می‌رسید. وی پیش بینی کرده بود امسال هم مانند سال گذشته، ۶۴ هزار زائر ایرانی به حج اعزام شوند و مشکلی وجود نداشته باشد.

اما علی جنتی عنوان کرد که دولت عربستان اصرار دارد روادید برای ایرانیان در "کشور ثالث" صادر شود و ایران این شرط را "به هیچ وجه" نخواهد پذیرفت: "ما گفتیم اگر دولت سوئیس حافظ منافع شما در ایران است، باید در ایران روادید صادر کند."

به گفته او حتی در مورد صدور روادید برای اعضای هیات مذاکره کننده سازمان حج و زیارت "کارشکنی" صورت گرفته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد که "سازمان حج و زیارت را موظف کردیم که همه شرایط ما را به مقامات عربستانی بگویند و آن‌ها باید شرایط ما را بپذیرند تا این حج انجام شود و نباید بیش از این کارشکنی کنند."

به دنبال حمله به مراکز دیپلماتیک سعودی در ایران و قطع روابط دیپلماتیک ریاض با تهران در دی ماه ۱۳۹۴، عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان اعلام کرده بود که با این وجود، سفر زائران ایرانی به این کشور مانعی ندارد.

سال گذشته آزار جنسی دو نوجوان ایرانی و کشته شدن چند ده زائر ایرانی در دو حادثه مرگبار باعث کاهش اقبال برخی برای حضور در مراسم حج شد؛ اما مقامات ایران با وجود لغو سفرهای "حج عمره" اصرار دارند امکان حضور در "حج تمتع" برای زائران ایرانی فراهم شود.

XS
SM
MD
LG