لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۱

سازمان حج و زیارت ایران: زائران امسال به حج تمتع نمی روند


ایران، عربستان را متهم کرده که "تفاهمنامه متداول" بین دو کشور را تحت تاثیر فضای سیاسی بین دو کشور تغییر داده است.
ایران، عربستان را متهم کرده که "تفاهمنامه متداول" بین دو کشور را تحت تاثیر فضای سیاسی بین دو کشور تغییر داده است.

سازمان حج و زیارت ایران با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که امکان برگزاری حج تمتع برای زائران ایرانی در سال جاری وجود ندارد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری‌ رسمی جمهوری اسلامی ایران، سازمان حج و زیارت در این اطلاعیه اعلام کرد که به دلیل از دست دادن زمان برای برنامه‌ریزی و تدارکات حجاج ایرانی و تأمین نشدن مطالبات جمهوری اسلامی از سوی مقامات دولت عربستان سعودی، زائرین ایرانی از حضور در مراسم حج تمتع امسال محروم می‌شوند.

این سازمان مسئولیت این اتفاق را بر عهده دولت عربستان سعودی دانست.

اطلاعیه سازمان حج و زیارت در حالی روز یکشنبه نهم خرداد منتشر شد که هیات مقامات این سازمان و هواپیمایی کشوری ایران دو روز پیش از آن از مذاکره با مقامات سعودی به ایران بازگشتند. در پی بازگشت مقام‌های ایرانی، عربستان سعودی اعلام کرد که با وجود حل مشکلات پرواز و صدور روادید برای زائران ایرانی، هیات دولتی ایران بدون امضای توافقنامه حج عربستان را ترک کرده است و از این رو مسئولیت حضور نیافتن زائران ایرانی در حج به عهده دولت ایران است.

سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت ایران اما همان هنگام اعلام کرد که برخی از مشکلات باقی مانده و عربستان تا روز یکشنبه فرصت دارد تا این مشکلات را حل کند.

اطلاعیه سازمان حج نیز تایید کرد که مشکل صدور ویزا و استفاده از هواپیمایی جمهوری اسلامی برای انتقال زائران در مذاکرات اخیر حل شده است اما ایران با توجه به حادثه حج سال گذشته خواستار تضمینی برای "تامین امنیت و حفظ کرامت" از سوی دولت عربستان سعودی شده که به این موضوع "به علت ناهماهنگی در سطوح عالی عربستان" پاسخ مثبت داده نشد.

در همین رابطه، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران نیز روز یکشنبه به خبرنگاران گفت که به دلیل پاسخ ندادن عربستان به برخی از خواسته های ایران از جمله تضمین امنیت زائران ایرانی، برگزاری مراسم حج امسال امکان پذیر نیست.

سازمان حج و زیارت در اطلاعیه خود همچنین عربستان را متهم به اتلاف وقت در مذاکرات کرده و اضافه کرد که دور اول مذاکرات برای امضای به موقع تفاهم‌نامه حج، به علت همکاری نکردن مسئولین عربستان با سه ماه تاخیر و دور اخیر هم با ۴۵ روز تاخیر برگزار شد.

سازمان حج و زیارت ایران، عربستان را متهم کرده که "تفاهمنامه متداول" بین دو کشور را تحت تاثیر فضای سیاسی بین دو کشور تغییر داده است.

اختلافات ایران و عربستان سعودی بر سر سفر زائران ایرانی به عربستان و حضور در مراسم حج، در پی قطع روابط دیپلماتیک عربستان با ایران شدت گرفت. عربستان سعودی به دلیل حمله معترضان به اعدام یک روحانی شیعه به اماکن دیپلماتیک خود در ایران، روابط خود با ایران را قطع کرد.

پیش از آن نیز مرگ صدها زائر ایرانی در حادثه ای در مراسم حج سال گذشته، به اختلافات دو کشور دامن زده بود.

XS
SM
MD
LG