لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۷

مقامات ایرانی برای مذاکره با وزیر جدید حج عربستان راهی این کشور شدند


در حالیکه با نزدیک شدن به زمان برگزاری مراسم حج احتمال حضور زائران ایرانی در حج امسال روز به روز کمرنگ تر می‌شود، هیاتی از مقامات ایرانی برای مذاکره با مقامات عربستان سعودی راهی این کشور شده‌اند.

مهدی شهسواری، مدیر حوزه ریاست و روابط عمومی سازمان حج و زیارت روز سه‌شنبه چهارم خرداد به خبرگزاری ایسنا گفت که رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت ایران را در سفر به عربستان همراهی می‌کند.

به گفته او این سفر به درخواست عربستان سعودی و برای مذاکره با وزیر جدید حج عربستان صورت گرفته است.

مشکلات ایران و عربستان سعودی بر سر اعزام زائران حج از حوادث حج سال گذشته و کشته شدن صدها زائر ایرانی در مراسم آن سال آغاز شد. ایران عربستان را متهم به سوء مدیریت در مراسم حج کرده است اما عربستان اعلام کرده است که زائران دستورالعمل مراسم را رعایت نکرده اند.

از سوی دیگر، قطع روابط عربستان سعودی با ایران در پی حمله معترضان به اعدام یک روحانی شیعه در عربستان به اماکن دیپلماتیک این کشور در ایران، موانع دیگری بر سر اعزام زائران حج امسال ایجاد کرده است.

سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت ایران، روز سه‌شنبه ساعاتی پیش از سفر به عربستان سعودی گفت که از نظر محدودیت زمانی در اجرای عملیات حج در محدوده قرمز زمان بندی قرار داریم و این سفر، آخرین تلاش برای برگزاری حج امسال است.

به گفته او، بعد از تغییرات اخیر در وزارت حج عربستان، وزیر حج این کشور در نامه‌ای اعلام کرد که مشکل صدور روادید زائران ایرانی در داخل ایران رفع شده است و سپس در نامه‌ای دیگر از هیات ایرانی دعوت کردند که در دور جدید مذاکرات در جده حضور پیدا کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت ایران گفت که ایران خواستار امضای تفاهمنامه‌ای با عربستان برای "تضمین امنیت و حرمت" زائران ایرانی در مراسم حج است.

مقامات ایرانی پیشتر اعلام کرده بودند که اختلافات اصلی آنها با عربستان سعودی، صدور ویزا، حمل و نقل و امنیت زائران است و عربستان سعودی برای حضور زائران ایرانی در حج امسال کارشکنی می کند. وزارت حج عربستان سعودی اما در بیانیه ای اعلام کرد که مانع از ورود هیچ مسلمانی برای انجام مناسک حج تا زمانی‌ که آنها مطابق با قوانین رفتار می‌کنند، نخواهد شد.

در این بیانیه آمده است که برگزاری مراسم دعای کمیل و مراسم‌ دیگر از قبیل برائت از مشرکین توسط کاروان ایران، مانع حرکت حجاج می‌شود.

مراسم حج امسال در نیمه دوم مرداد ماه آغاز می‌شود.

XS
SM
MD
LG