لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۰

رئیس سازمان حج ایران: تفاهم نامه عربستان یکطرفه بود، با بندهای منفی مخالفت کردیم


سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت ایران
سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت ایران

رئیس سازمان حج و زیارت ایران یک روز پس از توضیح وزیر خارجه عربستان درباره مشکلات دو کشور برای حضور زائران ایرانی در حج، تفاهم نامه تنظیم شده عربستان برای حج را یکطرفه و دارای بندهای منفی و تحکم آمیز خواند.

سعید اوحدی روز دوشنبه، دهم خرداد در توضیح دلایل امضا نکردن تفاهمنامه حج با عربستان سعودی، گفت که عربستان بندهای جدیدی را به تفاهمنامه اضافه کرده و با برخی از خواسته ‌های هیات ایرانی مذاکره کننده مخالفت کرد بود.

رئیس سازمان حج و زیارت ایران که روز جمعه از دور نهایی مذاکره با وزیر حج عربستان سعودی به ایران بازگشت، یکی از بندهای منفی تفاهمنامه عربستان را مخالفت عربستان سعودی با نصب پرچم جمهوری اسلامی در ساختمان های مورد استفاده زائران ایرانی و روی تابلوهای اطلاع رسانی مربوط به ایران زائران عنوان کرد.

به گفته او ایران قصد داشت با استفاده از پرچم زائران را در مسیر درست هدایت کند که عربستان سعودی با این موضوع مخالفت کرد.

او یکی دیگر از بندهای منفی تفاهمنامه را محدودیت در تعداد درمانگاه های ایران در هنگام مراسم حج و محدودیت ارسال دارو از ایران عنوان کرد و گفت که عربستان جزئیات اطلاعات پزشکان ایرانی را درخواست کرده بود و برای ظرفیت محدودی برای آنها در نظر گرفته بود.

به گفته او عربستان همچنین با خواست ایران برای استقرار چادرهای امداد و نجات در مسیر جمرات و مشعر مخالفت کرده و تاکید کرد که درمانگاه‌های ایرانی باید مجوز استقرار داشته باشند.

یکی دیگر از موارد منفی از قول سعید اوحدی، درخواست عربستان از ایران برای اعلام اسامی اعضای بعثه رهبری و سازمان حج و اعلام پست های اجرایی و سوابق آنها بود. او در این باره گفت: "ما می‌خواهیم حج انجام بدهیم و ساختار تشکیلاتی حج ایرانی‌ها ما هستیم، پس ما (سازمان حج و بعثه) تصمیم می‌گیریم چند نفر برای انجام امور و عملیات به حج بروند."

به گفته او در حالیکه ایران خود پیشنهاد طراحی مچ‌بندهای الکترونیکی برای زائران در مراسم حج را داده بود تا شناسایی افراد آسانتر شود، عربستان اعلام کرد که این مچ بندها را خودش طراحی می کند و به ایران اجازه اجرای طرح خود را نمی‌دهد.

رئیس سازمان حج و زیارت ایران همچنین به مخالفت عربستان سعودی با برگزاری مراسم از سوی زائران ایرانی در اماکن عمومی اشاره کرد و آن را از نکات منفی تفاهمنامه خواند.

او همچنین تاخیر عربستان برای مذاکره درباره تفاهمنامه حج را دلیلی بر قصد عربستان برای حضور نیافتن زائران ایرانی در حج دانست. به گفته این مقام حج و زیارت ایران، موافقت عربستان با صدور ویزای الکترونیکی در ایران برای زائران در روز آخر مذاکرات صورت گرفت در حالیکه از نظر محدودیت زمان امکان اجرای آن وجود نداشت.

عربستان: مخالف تظاهرات ایرانی ها هستیم

سخنان رئیس سازمان حج و زیارت ایران در حالیست که وزیر خارجه عربستان سعودی روز یکشنبه در جده به خبرنگاران گفت که ایران خواسته‌های غیرقابل قبولی داشت که پذیرش آن از سوی عربستان سعودی ممکن نبود. عادل الجبیر گفت: "ایران خواستار حق برنامه ریزی و برگزاری تظاهرات در مراسم حج و امتیازاتی از این دست بود که می توانست موجب هرج و مرج شود."

سازمان حج و زیارت و وزیر ارشاد ایران ساعاتی پیش از سخنان وزیر خارجه عربستان اعلام کرده بودند که به دلیل مخالفت عربستان با برخی از خواسته های ایران برای امنیت و سلامت زائران و نبود زمان برای تدارکات و برنامه ریزی، زائران ایرانی امسال به حج اعزام نمی شوند.

روز جمعه نیز وزارت حج عربستان اعلام در اطلاعیه ای اعلام کرده بود که هیات ایرانی بدون امضای تفاهمنامه حج عربستان را ترک کرده است.

روابط ایران و عربستان طی سالهای اخیر در پی رقابت های منطقه‌ای رو به تیرگی گذاشت اما حوادث سال گذشته تنش میان دو کشور را افزایش داد.

حادثه کشته شدن صدها زائر ایرانی در مراسم حج سال گذشته موجب انتقاد شدید مقامات ایرانی از دولت عربستان سعودی شد.

از سوی دیگر عربستان سعودی روابط خود با ایران را در پی حمله معترضان به اعدام یک روحانی شیعه به اماکن دیپلماتیک خود در مشهد و تهران، قطع کرد.

XS
SM
MD
LG