لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۹

مذاکرات ایران و عربستان درباره سفر زائران ایرانی به حج بی نتیجه پایان یافت


وزارت حج و عمره عربستان سعودی اعلام کرد که هیات ایرانی که برای حل و فصل اختلافات مربوط به سازماندهی سفر زائران ایرانی به مراسم حج، به آن کشور رفته بود، بدون امضای هیچ توافقنامه‌ای به تهران بازگشته است.

اختلافات ایران و عربستان سعودی بر سر سفر زائران ایرانی به عربستان و حضور در مراسم حج، در پی قطع روابط دیپلماتیک عربستان با ایران شدت گرفت. عربستان سعودی به دلیل حمله معترضان به اعدام یک روحانی شیعه به اماکن دیپلماتیک خود در ایران، روابط خود با ایران را قطع کرد.

پیش از آن نیز مرگ صدها زائر ایرانی در حادثه ای در مراسم حج سال گذشته، به اختلافات دو کشور دامن زده بود.

به گزارش ایرنا، سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت ایران که برای مذاکره درباره حج با هیاتی به عربستان سفر کرده بود گفته است که در جریان گفتگوهای دو جانبه با مقامات سعودی، اختلاف بر سر چند مورد به توصیف او "مغایر حفظ عزت و کرامت زائران ایرانی" است، کماکان به دلیل پافشاری سعودی‌ها ادامه دارد. او توضیح بیشتری در مورد این اختلافات نداد.

حسین جابر انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز روز شنبه هشتم خرداد در یک برنامه تلویزیونی گفت که مسئولیت آنچه تا کنون روی داده متوجه عربستان سعودی است و این کشور بر خلاف میزبان بودن مناسک حج، دعواهای سیاسی خود را وارد موضوع حج کرده است.

وزارت حج عربستان اعلام کرده است که راهکارهایی برای مشکل صدور ویزا و جابجایی هوایی زائران ارائه داده است اما هیات ایرانی در نهایت توافقنامه را امضا نکرده است. ایران اما می گوید که برخی از اختلافات حل نشده باقی مانده است و عربستان تا یکشنبه فرصت حل و فصل آنها را دارد.

XS
SM
MD
LG