لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۹

شاهزاده رضا پهلوی: از حمایت غرب استقبال می‌کنیم اما مردم باید تصمیم بگیرند


فرزند آخرین شاه ایران در تازه ترین موضع گیری خود، گفت هرچند از حمایت و کمک غرب استقبال می کنم، اما بگذارید روی آن حساب نکنیم و خودمان اقدام کنیم.

شاهزاده رضا پهلوی روز پنجشنبه ۱۴ دی در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت تظاهرات مردم ایران علیه رژیم جمهوری اسلامی را نتیجه شرایط اقتصادی فلاکت بار طبقه کارگر دانست که در این جنبش بهم پیوسته اند.

وی افزود: من به مردم ایران می گویم آگر غرب تصمیم به کمک به ما بگیرد، عالی است. امیدوارم اینکار را بکنند ولی بگذارید روی آن حساب نکنیم. ما فقط میتوانیم روی خود حساب کنیم و تنها میتوانیم امیدوار باشیم این بار خارجیها درک کنند که باید با مردم ایران کار کنند و این رژیم در حال زوال است. هر اصراری برای حفظ شرایط موجود، به معنای واقعی کلمه، سیلی به صورت مردم ایران است. هنوز بر گفتگو با این رژیم اصرار می شود. تا کی می خواهید بر این اصرار کنید.

شاهزاده رضا پهلوی در مصاحبه با خبرگزاری رویترز افزود: علت اصلی جنبش جاری مردم ایران شرایط اقتصادی و زندگی فلاکت بار مردم ایران است که مردم را وادار به ابراز خشمشان کرده
ولی موضوع فراتر از آن است و به نقطه و دلیلی مربوط است که چرا شما در درجه اول به این آشفتگی رسیده اید و آن نه فقط بدلیل عدم مدیریت، بلکه به دلیل قائل نبودن اهمیت برای مردم است. رژیم بطور سیستماتیک برای حفظ خود کار کرده و منابع کشور را برای حمایت از شبه نظامیان و خراجگزاران خود چه در سوریه و لبنان و چه جاهای دیگر ویا برای حزب الله صرف کرده. تا کی انتظار دارید مردم صبر کنند؟ و با سختی و مشقت اقتصادی سر کنند؟ با بیکاری و تورم و این وضعیت سرکنند؟"

شاهزاده رضا پهلوی تاکید می کند زمان آن رسیده که گروههای سیاسی مختلف در کنار هموطنانشان بایستند و آزادی از این نظام را مطالبه کنند.

نقش نظامیان و اتحاد با مردم

وی افزود: مهم است درک کنیم اگر می خواهیم خونریزی را کاهش دهیم، نقش نظامیان و نیروهای شبه نظامی بسیار مهم است. آنها باید تصمیم بگیرند آیا میخواهند درکنار مردم بایستند یا در کنار رژیم و اینکه مردم درک روشنی داشته باشند که این رژیم پایگاه محکمی ندارد و برای نظامیان و شبه نظامیان این امکان را فراهم کنند با رها کردن نظام به مردم بپیوندند. بخشی از این، به میزان حمایت بین المللی بستگی دارد به این معنی که اینبار تا حه از مردم حمایت میکنند یا آنها را بار دیگر رها کرده و به ادامه شرایط فعلی و مذاکره با رژِم اصرار خواهند ورزید.

موضع دولت آمریکا

شاهزاده رضا پهلوی واکنش دولت کنونی آمریکا را در تضاد کامل با دولت پیشین توصیف کرد.

وی گفت: مطمئنا، تا آنجا که می توانم بگویم، کلماتی که در چند روز اخیر از پرزیدنت ترامپ و نیکی هیلی شنیده ام نشان می دهد که به نظر می رسد کاملا متعهد به پاسخ دادن به تقاضای مردم اند.
شاهزاده رضا پهلوی گفت پیام من به جهان اینست که اجازه ندهید بار دیگر مردم ایران خاموش شوند، کاری که برخی از دولتهای دیگر کردند.

این چندمین موضع گیری شاهزاده رضا پهلوی است. او روز پنجشنبه ۱۳ دی نوشت از نیروهای نظامی و انتظامی می‌خواهم که همین امروز حساب خود را از مستبدان سرکوبگر جدا کنند و به صفوف ملت بپیوندند.

روز سه شنبه هم، ساعتی بعد از اینکه رهبر جمهوری اسلامی ایران «دشمنان» را مسئول این اعتراض‌ها دانست، شاهزاده رضا پهلوی ضمن دروغ نامیدن این ادعا، نوشت، این یک دروغ است و یکی از ساخته‌های رژیم است که هر بار که احساس می‌کند تهدید شده، مطرح می‌کند. این قیام واقعی است، در حال روی دادن است، و ۱۰۰ درصد ایرانی است.

این چندمین موضع گیری شاهزاده رضا پهلوی است. روز ۱۱ دی، فرزند آخرین شاه ایران نوشته بود «فداکاری» معترضان ایرانی که هزینه هایی زیادی بر آنها تحمیل کرده، «شایسته ستایش ملی است».

شاهزاده رضا پهلوی دو روز پیش هم ضمن اعلام اینکه رژیم فعلی ایران را اصلاح‌پذیر نمی داند، گفت وجود این رژیم خسارات جبران ناپذیری به ایرانیان وارد کرده است.

در روزهای گذشته در بین شعارهای معترضان در ایران، بارها از رضا شاه، پدربزرگ آقای پهلوی و همچنین پدر او به نیکی یاد شد.
پیشتر شهبانو، فرح پهلوی، آخرین ملکه ایران نیز در پیامی از اعتراض های مردم حمایت کرده بود.

روز شمار اعتراض‌های گسترده در ایران

در اعتراض های گسترده پنج روز اخیر دست کم ۱۵ نفر در درگیری ماموران با مردم معترض کشته شده اند.

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض های در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

تجمع روز پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ در مشهد

تجمع روز جمعه ۸ دی ۱۳۹۶

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالبات شان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

بیشتر بخوانید:

در اعتراضات روزهای گذشته مردم شهرهای مذهبی همچون قم نیز علیه خامنه ای وحکومت جمهوری اسلامی ایران شعار دادند.

در لرستان گزارش هایی از کشتن معترضان مخابره شد.

مردم معترض و عصبانی به برخی ساختمان های دولتی از جمله فرمانداری، دادگستری و دفتر برخی ائمه جمعه حمله کردند.

شدن برخورد بین معترضان و ماموران | تظاهرات شنبه ۹ دی

مخالفان جمهوری اسلامی از اعتراض گسترده مردم ایران استقبال کرده اند. شهبانو فرح پهلوی ابراز امیدواری کرده مردم ایران در اعتراضات خود پیروز شوند. شاهزاده رضا پهلوی و مریم رجوی از چهره های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران نیز از این اعتراض ها حمایت کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG