لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۱

صندلی مینو خالقی در مجلس به یک نامزد اصولگرا رسید


شمارش آرای انتخابات مجلس در اصفهان، اسفند ۱۳۹۴
شمارش آرای انتخابات مجلس در اصفهان، اسفند ۱۳۹۴

صندلی مینو خالقی، منتخب مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی که دو سال پیش و بعد از اعلام نتایج توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شد، در انتخابات میاندوره ای به یک نماینده اصولگرا رسید.

خبرگزاری‌های داخلی ایران گزارش دادند که در انتخابات میاندوره‌ای مجلس که ۲۹ اردیبهشت همزمان با انتخابات ریاست جمهوری و شوراها برگزار شد، حسن کامران، نامزد اصولگرا، با کسب بیشترین آرا به عنوان نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی انتخاب شد.

مینو خالقی، از نامزدان اصلاح طلب در انتخابات اسفند ماه ۹۴، در دور نخست انتخابات مجلس دهم به عنوان نفر سوم از پنج منتخب اصفهان به مجلس را یافت، از سوی شورای نگهبان باطل اعلام شد. سخنگوی شورای نگهبان بدون توضیح درباره دلایل این اقدام اعلام کرد که آرای خانم خالقی باطل شده است.

موضوع ابطال آرای مینو خالقی توسط شورای نگهبان، پس از برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی بحث برانگیز شد. مقامات دولت و برخی نمایندگان مجلس ابطال آرای یک نامزد منتخب را پس از برگزاری انتخابات و تایید سلامت آن، غیرقانونی دانستند، شورای نگهبان اما گفت که نظارت این شورا به تمام مراحل انتخابات مربوط بود.

مخالفت‌ها با اعمال نفوذ شورای نگهبان پس از اعلام نتایج و تایید سلامت انتخابات، به بیرون از مرزها هم کشیده شد و احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در حقوق بشر ایران نیز درباره این پرونده حق را به دولت داد.

با تداوم مخالفت دولت و اصرار شورای نگهبان بر ابطال آرای مینو خالقی، این پرونده از سوی رهبر جمهوری اسلامی به هیات حل اختلاف سپرده شد و این هیات نیز سرانجام نظر شورای نگهبان را تایید کرد تا خانم خالقی از راهیابی به مجلس بازماند.

شورای نگهبان دلیل ابطال آرای خانم خالقی را به رسانه‌ها اعلام نکرد اما خبرهای تایید نشده دلیل آن را برخی از عکس‌های خصوصی خانم خالقی عنوان کرده است.

خانم خالقی با انتشار اطلاعیه‌ای، برخی از عکس‌های منتسب به خود در فضای مجازی را «ساختگی و جعلی» خواند که برای «مطامع سیاسی» منتشر شده‌اند.

حال پس از حدود یک سال از جلوگیری از ورود خانم خالقی به مجلس، یک نامزد اصولگرا در اصفهان موفق شد رای کافی برای ورود به مجلس را به دست آورده و کرسی‌‌های نمایندگان اصفهان را کامل کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG