لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۱

مورد مبهم مینو خالقی؛ هیات نظارت اعتراض حسن روحانی را وارد ندانست


مینو خالقی منتخب سوم اصفهان در انتخابات هفتم اسفند ماه مجلس که شورای نگهبان آرای او را باطل کرد
مینو خالقی منتخب سوم اصفهان در انتخابات هفتم اسفند ماه مجلس که شورای نگهبان آرای او را باطل کرد

درحالی که در ۵۵ حوزه انتخابیه در ۲۱ استان ایران دور دوم انتخابات مجلس دهم برگزار شد، هنوز تکلیف انتخابات مرحله اول اصفهان روشن نیست و ابطال آرای مینو خالقی به محل مناقشه شورای نگهبان و دولت تبدیل شده است.

روز جمعه، ۱۰ اردیبهشت ماه، محمد حسین مقیمی رئیس ستاد انتخابات ایران با اشاره به این موضوع گفت: "نظر حقوقی شورای نگهبان و وزارت کشور در مورد انتخابات اصفهان متفاوت است. همچنان در حال صحبت با شورای نگهبان هستیم."

همزمان، علی مطهری در نامه‌ای به حسن روحانی از او خواسته دستور دهد تا اعتبارنامه مینو خالقی توسط وزارت کشور صادر و به مجلس فرستاده شود.

آقای روحانی روز پنجشنبه در همایشی بدون نام بردن از مینو خالقی، نماینده منتخب اصفهان و تصمیم شورای نگهبان درباره او، خواستار پایبندی به قانون شد و گفت هر فرد به محض این که رای لازم را کسب کرد، اعتبارنامه‌اش به مجلس خواهد رفت و" این وسط دیگر چیزی نداریم".

رئیس جمهوری ایران تاکید کرد که مرحله پس از برگزاری انتخابات، تایید "اعتبارنامه" توسط مجلس شورای اسلامی است و هیچ نهاد دیگری حق "مداخله" ندارد.

اما سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات روز جمعه سخنان حسن روحانی را رد کرد و در پاسخ گفت "در قانون اساسی هیچ حکمی در این باره وجود ندارد."

به گفته آقای ره پیک، نظارت شورای نگهبان استصوابی و مربوط به همه مراحل و امور مربوط به انتخابات است.

XS
SM
MD
LG