لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۸

آزادی مشروط امید کوکبی فیزیکدان ایرانی از زندان


امید کوکبی دانشجوی فوق دکترای فیزیک که در ایران زندانی است
امید کوکبی دانشجوی فوق دکترای فیزیک که در ایران زندانی است

وکیل مدافع امید کوکبی فیزیکدان نخبه که در ایران به اتهام جاسوسی زندانی بود از آزادی مشروط او خبر داد.

سعید خلیلی روز دوشنبه در گفت و گو با ایلنا اعلام کرد امید کوکبی از سه ماه پیش بخاطر وضعیت جسمی در مرخصی درمانی به سر می برد اما از چند روز پیش مشمول آزادی مشروط شده است و به این ترتیب به زندان باز نمی گردد.

آزادی مشروط در قوانین جزایی ایران تعریف شده که براساس آن زندانیانی که معمولا سابقه کیفری ندارند و در زندان دارای حسن رفتار بوده اند، بعد از سپری کردن مدت معینی از محکومیت شان،‌ درخواست آزادی مشروط می دهند که با تایید مقام های عالی قضایی از جمله رئیس قوه قضاییه این آزادی اعمال می شود و زندانی متعهد می شود که دوباره جرم نکند.

وکیل امید کوکبی مشخص نکرد که با آزادی مشروط آقای کوکبی او امکان سفر و بازگشت به آمریکا را دارد یا خیر.

وکیل امید کوکبی در فیس بوک خود خبر آزادی امید کوکبی را داد.

امید کوکبی ۳۵ ساله، از دانشجویان نخبه فارغ ‌التحصیل دانشگاه شریف است که دوره دکترای فیزیک اتمی را در دانشگاه آستین تگزاس آمریکا می‌گذراند. او پس از سفر به ایران و در هنگام بازگشت به آمریکا در بهمن ماه ۱۳۸۹ بازداشت شد.

امیدکوکبی به اتهام "ارتباط با دولت‌های متخاصم"، به ۱۰ سال حبس محکوم شده و در نامه‌ای که از زندان اوین به بیرون فرستاد، گفت علت دستگیری او رد پیشنهاد همکاری در یک پروژه هسته‌‎ای ایران بوده است.

فروردین ماه امسال اعلام شد آقای کوکبی در زندان به سرطان کلیه دچار شده است.

بعد از آن موجی از اعتراض برای آزادی او شکل گرفت و در نهایت مسئولان قضایی ایران به او برای ادامه درمان در بیرون از زندان مرخصی دادند.

XS
SM
MD
LG