لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۹

کاربران توییتر هشتگ امید کوکبی را جهانی کردند


نقشه ترندهای توییتر در منطقه ایران که در اختیار هشتگ‌های امید کوکبی است
نقشه ترندهای توییتر در منطقه ایران که در اختیار هشتگ‌های امید کوکبی است

کاربران ایرانی توییتر روز پنج‌شنبه، ۲ اردیبهشت با استفاده از هشتگ‌های مرتبط با امید کوکبی، نام این دانشجوی زندانی را که سلامتش با خطر جدی مواجه است، جهانی کردند.

امید کوکبی، ۳۱ ساله، از دانشجویان نخبه فارغ ‌التحصیل دانشگاه شریف است که دوره دکترای فیزیک اتمی را در دانشگاه آستین تگزاس آمریکا می‌گذراند. او پس از سفر به ایران و در هنگام بازگشت به آمریکا در بهمن ماه ۱۳۸۹ بازداشت شد.

آقای کوکبی که حتی نتوانسته یک روز از مرخصی استفاده کند و با محدودیت‌های دسترسی به پزشک و خدمات درمانی مواجه بود، مبتلا به سرطان شده و به تازگی پزشکان یک کلیه او را از بدن خارج کرده‌اند.

امیدکوکبی به اتهام "ارتباط با دولت‌های متخاصم"، به ۱۰ سال حبس محکوم شده و در نامه‌ای که از زندان اوین به بیرون فرستاد، گفت علت دستگیری او رد پیشنهاد همکاری در یک پروژه هسته‌‎ای ایران بوده است.

کاربران توییتر روز پنج‌شنبه با یک "توفان توییتری" موفق شدند هشتگ FreeOmid را به صدر ترندهای جهانی برسانند و کاربران توییتر در سراسر جهان را از وضعیت این دانشمند فیزیک زندانی در ایران باخبر کنند. اگرچه اکثریت توییت‌ها به زبان فارسی بود اما توییت‌هایی به زبان‌های دیگر هم در این توفان توییتری مشاهده می‌شد.

XS
SM
MD
LG