لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۶

فیروز نادری: اول کوکبی را آزاد کنید بعد سایر نخبگان را به ایران دعوت کنید


امید کوکبی در زندان به سرطان مبتلا شده و یک کلیه او را از بدنش خارج کرده‌اند.
امید کوکبی در زندان به سرطان مبتلا شده و یک کلیه او را از بدنش خارج کرده‌اند.

دکتر فیروز نادری، دانشمند برجسته ایرانی آمریکایی با انتقاد از وضعیت امید کوکبی رفتار جمهوری اسلامی ایران را در قبال نخبگان زیر سوال برد.

فیروز نادری، از مدیران ارشد پیشین سازمان فضایی آمریكا(ناسا) با انتشار عکسی از امید کوکبی روی تخت بیمارستان در صفحه فیس‌بوک خود رئیس جمهوری اسلامی ایران را مخاطب قرار داد و با اشاره به دعوت او از نخبگان ایرانی برای بازگشت به کشورشان پرسید: " آیا ایران از دانشمندان خود این گونه قدردانی می‌کند؟ چند نفر دیگر را می‌خواهید بازداشت کنید؟"

آقای نادری می گوید "عده‌ای می‌گویند به ایران برگرد و به میهن خودت خدمت کن." او با طعنه جواب داده: "اول امید را آزاد کنید بعد سایرین را دعوت کنید."

این دانشمند سرشناس ایرانی تبار کامنتی به مطلب خود اضافه کرده و با مقایسه رفتار ایران و آمریکا نوشته است: "کشور محل زندگی‌ام،‌ آمریکا، با من -و بسیاری مثل من- رفتاری استثنایی داشته است. بنابراین غم انگیز است وقتی می‌بینی ایران نمی‌تواند از داشته‌هایش محافظت کند. یک کشور مثل آمریکا نام شما را روی یک سیارک می‌گذارد، یک کشور مثل ایران شما را با زنجیر به تخت بیمارستان می‌بندد."

در فروردین ماه امسال برای قدردانی از زحمات دکتر فیروز نادری مدیر اکتشافات منظومه شمسی سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا، یک سیارک به نام نادری نامگذاری شد.

فیروز نادری، مدیر بلندپایه ناسا
فیروز نادری، مدیر بلندپایه ناسا

​امید کوکبی، ۳۱ ساله، از دانشجویان نخبه فارغ ‌التحصیل دانشگاه شریف است که دوره دکترای فیزیک اتمی را در دانشگاه آستین تگزاس آمریکا می‌گذراند. او پس از سفر به ایران و در هنگام بازگشت به آمریکا در بهمن ماه ۱۳۸۹ بازداشت شد.

آقای کوکبی که حتی نتوانسته یک روز از مرخصی استفاده کند و با محدودیت‌های دسترسی به پزشک و خدمات درمانی مواجه بود، مبتلا به سرطان شده و به تازگی پزشکان یک کلیه او را از بدنش خارج کرده‌اند.

امیدکوکبی به اتهام "ارتباط با دولت‌های متخاصم"، به ۱۰ سال حبس محکوم شده و در نامه‌ای که از زندان اوین به بیرون فرستاد، گفت علت دستگیری او رد پیشنهاد همکاری در یک پروژه هسته‌‎ای ایران بوده است.

کاربران ایرانی توییتر روز دوم اردیبهشت ماه موفق شدند با یک توفان توییتری نام امید کوکبی را در صدر هشتگ‌های مورد استفاده در این شبکه پرطرفدار بنشانند.

XS
SM
MD
LG