لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۶

امید کوکبی فیزیکدان زندانی در ایران به بیمارستان منتقل شد


امید کوکبی، دانشجوی نخبه زندانی پس از تشدید بیماری به بیمارستان منتقل شده است.

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، این فیزیکدان ایرانی پس از تحمل دو ماه "مشکل گوارشی و درد شدید در ناحیه شکم" سرانجام به دستور مقامات قضایی به بیمارستان طالقانی انتقال پیدا کرد.

امید کوکبی، ۳۱ ساله، از دانشجویان نخبه فارغ‌التحصیل دانشگاه شریف است که دوره دکترای فیزیک اتمی را در دانشگاه تگزاس آمریکا می‌گذراند.

او پس از سفر به ایران و در هنگام بازگشت به آمریکا در بهمن ماه ۱۳۸۹ بازداشت شد.

آقای کوکبی پس از تحمل ۱۵ ماه بازداشت موقت در دادگاهی به ریاست قاضی صلواتی به اتهام ارتباط با دولت های متخاصم، که ظاهرا اشاره به آمریکاست، به ۱۰ سال حبس محکوم شد.

با این حال، او در نامه‌ای که از زندان اوین به بیرون فرستاد، توضیح داد که علت دستگیری او رد پیشنهاد ماموران امنیتی برای همکاری در یک پروژه تحقیقاتی نظامی بوده است.

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، این فیزیکدان ایرانی از تپش قلب، آسم و بیماری کلیه رنج می‌برد، اما اجازه درمان در خارج از زندان به او داده نمی‌شود.

وزارت خارجه آمریکا در جدیدترین گزارش سالانه خود درباره وضعیت حقوق بشر در جهان که مهر ماه امسال منتشر شد، به وضعیت امید کوکبی اشاره کرد و محروم ساختن زندانیان از درمان و دارو را یک "بدرفتاری خطرناک" توصیف کرد.

XS
SM
MD
LG