لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۹

امید کوکبی فیزیکدان زندانی در ایران مبتلا به سرطان کلیه است


امید کوکبی دانشجوی نخبه فارغ ‌التحصیل دانشگاه شریف است، که تا پیش از بازداشت در ایران، دوره دکترای خود را در آمریکا می‌گذراند.
امید کوکبی دانشجوی نخبه فارغ ‌التحصیل دانشگاه شریف است، که تا پیش از بازداشت در ایران، دوره دکترای خود را در آمریکا می‌گذراند.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، روز شنبه به نقل از وکیل امید کوکبی نوشت که این فیزیکدان جوان محکوم به حبس در ایران به سرطان کلیه مبتلا شده و نیازمند جراحی و رسیدگی فوری پزشکی است.

سعید خلیلی در گفت‌وگو با این خبرگزاری گفته است "پس از آزمایش‌ها و معاینه‌های متعدد در بیمارستان، عارضه کلیوی وی (امید کوکبی)، سرطان کلیه از جهت وجود تومور بدخیم در کلیه راست وی، تشخیص داده شده است."

امید کوکبی، ۳۳ ساله، از دانشجویان نخبه فارغ ‌التحصیل دانشگاه شریف است که دوره دکترای فیزیک اتمی را در دانشگاه آستین در ایالت تگزاس آمریکا می‌گذراند. وی پس از سفر به ایران و هنگام بازگشت به آمریکا، در بهمن ۱۳۸۹ بازداشت شد.

دستگاه قضایی ایران آقای کوکبی را به اتهام "ارتباط با دولت‌های متخاصم"، که ظاهرا اشاره به آمریکاست، به ۱۰ سال حبس محکوم کرد. اما او در نامه‌ای از زندان اوین، علت دستگیری خود را رد پیشنهاد همکاری در یک پروژه هسته‌ای ایران عنوان کرد.

وکیل او همچنین به خبرگزاری ایلنا گفت، آقای کوکبی "نیازمند جراحی فوری نفروکتومی یا برداشت کامل کلیه به همراه تومور بدخیم کلیوی است، که باید هر چه زود‌تر صورت پذیرد و هرگونه تعلل می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به بار آورد."

سعید خلیلی همچنین گفت "موکلم پیش از این نیز در مدت پنج سال و سه ماهی که در حبس بود، چندین بار با دفع سنگ کلیه و خونریزی داخلی ناشی از آن دست و پنجه نرم کرده است".

دست‌های پشت پرده

با وجود آن که این فیزیکدان جوان زندانی در طول حبس با بیماری و مشکلات وخیم جسمانی روبرو شده بود، اما تا مدت‌ها اجازه درمان در خارج از زندان به وی داده نمی‌شد؛ تا آن که در نهایت اواسط سال ۱۳۹۳ به بیمارستان منتقل شد.

آقای خلیلی با اشاره به این که امید کوکبی یک نابغه فیزیک و تنها جوان ایرانی دارای دکترای فیزیک لیزر در کشور است، گفت اکنون این سرمایه علمی در "وضعیت خطرناکی" قرار گرفته است.

وی گفت، طبق قانون بیش از دو سال است که موکلم شرایط و استحقاق برخورداری از آزادی مشروط را دارد، اما "با کمال تعجب نمی‌دانیم چه دست‌هایی تاکنون مانع تحقق آزادی او شده‌اند".

به گفته وکیل آقای کوکبی، "علاوه بر آزادی مشروط، اکنون ایشان بر اساس ماده ۵۰۲ آیین دادرسی کیفری، شرایط توقف اجرای حکم و آزادی را دارد ... موکلم شرایط برخورداری از عفو رهبری در سال جاری را دارد و اعمال این دو مورد اخیر ... در حق زندانی الزامی بوده و بستگی به نظر دادگاه یا زندان ندارد."

سعید خلیلی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، تاکید کرد که ادامه حبس امید کوکبی، "علاوه بر مخاطرات جانی، فاقد مجوز قانونی است."

XS
SM
MD
LG