لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۲

نامه مادر امید کوکبی به آیت‌الله خامنه‌ای برای آزادی فرزند خود


مادر امید کوکبی، دانشجوی زندانی در ایران در نامه‌ای خطاب به آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی خواستار آزادی فرزندش به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید شد.

صفر بی بی حق نظری، در این نامه نوشته است: "در تمام طول مدت بازداشت فرزندم که هم اکنون قریب به پنج سال شده است، برخلاف رویه زندان، پسرم حتی یک ساعت مرخصی نداشته است و علیرغم درخواست‌های مکرر و پیگیری‌ها هیچگاه به فرزندم اجازه ملاقات با وکیلش برای مشورت در طول دادرسی نیز داده نشده است."

امید کوکبی، دانشجوی ۳۲ ساله فوق دکترای فیزیک در دانشگاه آستین تگزاس، سال ۱۳۸۹ پس از بازگشت به ایران دستگیر و پس از یک دوره طولانی بازداشت و بازجویی، به اتهام همکاری با دولت متخاصم و کسب مال نامشروع، به ۱۰ سال زندان محکوم شد. او که رتبه ۳۹ کنکور سراسری و رتبه سوم المپیاد علمی آزمایشگاهی شیمی ایران را به دست آورد، دوره دکتری را در بارسلون به اتمام رساند و برای ادامه تحقیقاتش به دانشگاه تگزاس دعوت شد.

آقای کوکبی چهار سال پیش و در پایان دوره بازجویی خود، در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضاییه، نوشت که تحت فشار و ارعاب بازجویان، خواسته‌های آنان را روی کاغذ آورده و از این بابت متاسف است.

اتهام کسب مال نامشروع به دلیل دریافت کمک هزینه تحصیلی علیه این فیزیکدان مطرح شده است.

سال گذشته تلاش‌های بسیاری برای آزادی این دانشجوی زندانی صورت گرفت از جمله ۲۵ نفر از برندگان جایزه نوبل فیزیک، در نامه‌ای به رهبر ایران، خواستار آزادی امید کوکبی، فیزیکدان جوان ایرانی شدند.

پیشتر، به گزارش نهادهای مدافع حقوق بشر دلیل صدور حکم زندان برای امید کوکبی، همکاری نکردن او با برنامه هسته‌ای ایران اعلام شده بود.

XS
SM
MD
LG