لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۹

وضعیت نگران کننده امید کوکبی در زندان


امید کوکبی دانشجوی فوق دکترای فیزیک که در ایران زندانی است
امید کوکبی دانشجوی فوق دکترای فیزیک که در ایران زندانی است

امید کوکبی، دانشجوی زندانی در ایران، با وجود وخامت وضعیت جسمانی خود هنوز اجازه درمان در خارج از زندان را نیافته است.

امید کوکبی، ۳۳ ساله اهل گنبد کاووس، مبتلا به سنگ کلیه و ناراحتی قلبی است و از مدتی پیش به درد شدید دندان نیز مبتلا شده است.

آقای کوکبی دانشجوی فوق دکترای فیزیک تجربی با گرایش لیزر دانشگاه آستین تگزاس ، در سال ۱۳۸۹ هنگامی که قصد بازگشت به آمریکا را داشت، در فرودگاه بازداشت و سپس به اتهام جاسوسی برای آمریکا به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

پیشتر و به گزارش نهادهای مدافع حقوق بشر دلیل صدور حکم زندان برای امید کوکبی، عدم همکاری او با برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی اعلام شده بود .

هادی قائمی، سخنگوی کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا در این زمینه گفت «با وجود امیدواری‌هایی که با روی کار آمدن دولت (حسن) روحانی نسبت به آزادی زندانیان سیاسی از جمله امید کوکبی بوجود آمد، شرایط بهبودی نیافته است.»

به گفته آقای قائمی همزمان با حضور احتمالی حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در نیویورک، برای شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، گروهی از انجمن‌های علمی آمریکا در پی آن هستند که مساله زندانی شدن امید کوکبی را پیگیری کنند.

آقای کوکبی در طول بازداشت خود بارها با رد اتهامات وارد شده به خود، اعلام کرده است که موازین دادرسی حقوقی در مورد او رعایت نشده است.

گروهی از نخبگان علمی و دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه صنعتی شریف دانشگاهی، که امید کوکبی مدرک کارشناسی خود را آنجا دریافت کرده است، پیشتر در نامه‌هایی مشترک خواستار آزادی او شده بودند.

امید کوکبی، برنده جایزه ساخاروف، جایزه حقوق بشر پارلمان اروپا وهمچنین جایزه سال ۲۰۱۴ انجمن فیزیک آمریکا است.

  • 16x9 Image

    کوروش صحتی

    عمده گزارشهای او در مورد مسائل سیاسی داخلی ایران، حقوق بشر و جنبش های اجتماعی است.

XS
SM
MD
LG