لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۰

مذاکرات اتمی نیویورک با ناهار کاری ظریف و اشتون آغاز می‌شود


مذاکرات ایران و گروه کشورهای ۱+۵، برای رسیدن به توافقی جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران، روز چهارشنبه با دیدار محمد جواد ظریف و کاترین اشتون آغاز می‌شود.

خبرگزاری‌ها از ایران به نقل از عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران، گزارش دادند که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر امور خارجه ایران، روز چهارشنبه در یک ناهار کاری مشترک شرکت خواهند کرد.

پس از آن دیدارهای دوجانبه میان ایران و اعضای ۱+۵ برگزار شده و نشست رسمی ایران و ۱+۵ نیز در سطح وزیران امور خارجه، عصر پنج شنبه(۲۷ شهریورماه) برگزار می‌شود.

به گفته عراقچی، در این نشست‌های دوجانبه، درباره نحوه ادامه مذاکرات و نیز برگزاری نشست در سطح وزیران امورخارجه تصمیم گیری می‌شود. وزیران امور خارجه کشورهای مذاکره کننده، همزمان در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت میکنند.

این دور از گفت و گوها، هفتمین دور مذاکرات میان طرفین است که مذاکره کنندگان در آن تلاش می‌کنند اختلافات خود را برای رسیدن به یک توافق نهایی و جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران، حل کنند.

دور پیش مذاکرات که در وین برگزار شد، به دلیل اختلاف نظرهای عمیق بر سر مسایلی چون میزان و حجم غنی‌سازی اورانیوم ایران، طول مدت زمان توافق نهایی، راکتور آب سنگین اراک، تاسیسات فردو و نحوه برداشته شدن تحریم‌ها به نتیجه مشخصی نرسید. مذاکره کنندگان نگارش متن توافق جامع را آغاز کرده‌اند اما می‌گویند جای موارد اختلافی را در متن، خالی گذاشته‌اند.

XS
SM
MD
LG