لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۷

ظریف: توافق جامع با ۱+۵، شامل لغو تحریم‌های شورای امنیت باشد


محمد جواد ظریف و کاترین اشتون، ۱۰ روز دیگر در بروکسل با هم دیدار خواهند کرد
محمد جواد ظریف و کاترین اشتون، ۱۰ روز دیگر در بروکسل با هم دیدار خواهند کرد

ایران خواستار لغو تحریم هایی است که شورای امنیت سازمان ملل به دنبال توسعه برنامه‌های غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران، از ۷ سال پیش تصویب کرد.

در حالیکه ۱۰ روز دیگر محمد جواد ظریف، وزير امور خارجه جمهوری اسلامی، و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، درباره تداوم مذاکرات هسته‌ای دیدار خواهند کرد، وزیر خارجه ایران گفت شرط توافق نهایی ایران با ۱+۵، لغو تحریم‌ها در شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

محمد جواد ظریف، شنبه شب، ۱ شهريورماه (۲۳ اوت) در تلویزیون دولتی ایران با بیان این که نسبت به رسیدن توافق جامع با کشورهای غربی بر سر برنامه هسته‌ای امیدوار است، گفت، «کشورهای ۱+۵ در هر توافقی باید متعهد شوند که تحریم‌ها را بردارند. توافق جامع ایران و ۱+۵ منجر به این می‌شود که اعضای این گروه که پنج عضو دائم شورای امنیت را تشکیل می‌دهند، قطعنامه‌ای را به این شورا ارائه داده و آن را به تصویب برسانند که براساس آن، تحریم ها علیه ایران لغو شود.»

شورای امنیت سازمان ملل متحد، اواخر سال ۲٠٠۶، به دنبال توسعه برنامه‌های غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران، قطعنامه‌ تحریم علیه تهران را به تصویب رساند.

پس از گذشت ۱٠ سال از آغاز مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای غربی، آذرماه سال گذشته، ایران و کشورهای ۱+۵ سرانجام به یک توافق موقت مبنی بر کاهش سطح برنامه هسته‌ای تهران و کاهش فشار تحریم‌های جهانی علیه ایران، دست یافتند. این توافق موقت تا آذر ماه امسال تمدید شد تا طرفین بتوانند به یک توافق جامع و نهایی بر سر برنامه هسته‌ای ایران و لغو تحریم‌ها برسند.

اکنون، وزیر امور خارجه ایران معتقد است تهران در حالی با غرب به یک توافق نهایی دست خواهد یافت که کشورهای غربی نسبت به لغو تحریم‌های شورای امنیت متعهد باشند.

نحوه لغو تحریم‌ها، یکی از موارد اختلاف میان ایران و ۱+۵ در دور گذشته مذاکرات هسته‌ای بود.

به گفته محمد جواد ظریف، پیش بینی شده است نمایندگان ایران و کشورهای گروه ۱+۵ در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد دیدار کنند.

XS
SM
MD
LG