لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۳

عراقچی: توافق بر سر ۳۰ درصد از متن جامع هسته‌ای باقی مانده است


عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران با اعلام اینکه ۷۰ درصد از متن توافق جامع و نهایی هسته‌ای آماده شده است، اظهار امیدواری کرد که توافق بر سر ۳۰ درصد باقی‌مانده، در پی مذاکرات ۲۶ شهریور ماه(۱۸ سپتامبر) در نیوریورک، به دست آید.

به گفته عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران، ۳۰ درصد از متن به صورت نقطه چین و جای خالی باقی مانده که در صورت دستیابی به توافق در نیویورک، تنها لازم این این بخش‌ها کامل شود. او دوشنبه شب در گفت و گو با تلویزیون دولتی ایران گفت که طرفین در مورد بخش‌های باقی مانده از توافقنامه، مذاکرات و پیشرفت‌های خوبی داشته‌اند اما اختلافاتی باقی مانده که برخی از آنها عمیق هستند.

ایران و کشورهای گروه ۱+۵ آماده می‌شوند تا دور جدید مذاکرات برای رسیدن به توافق جامع هسته‌ای را اواخر شهریور ماه با نشستی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، آغاز کنند.

طرفین تا سوم آذر(۲۴ نوامبر)، آخرین روز از دوره تمدید شده توافق موقت ژنو، فرصت دارند تا با دستیابی به یک توافق جامع، به مناقشه بر سر برنامه هسته‌ای ایران و تحریم‌های شدید اقتصادی علیه آن، پایان دهند.

وزیر امور خارجه ایران طی هفته‌های اخیر با تمام اعضای ۱+۵ دیدار کرده است.

بگذارید به شکست مذاکرات فکر نکنیم

عباس عراقچی، در گفت و گویی با شبکه ۴ تلویزیون انگلیس نیز از تحریم‌های تازه اعلام شده آمریکا علیه تعدادی از شرکت‌ها و افراد در ارتباط با ایران انتقاد کرد و گفت که این تحریم‌ها بر خلاف اصل حسن نیتی هستند که باید بر فضای مذاکرات حاکم باشد.

به گفته او، ایران در آخرین دیدار با مذاکره کنندگان آمریکایی اعلام کرده است که افزایش تحریم‌ها را تحمل نخواهد کرد.

عراقچی توضیح نداد که واکنش ایران در قبال اعلام تحریم‌های دیگر چه خواهد بود اما افزایش تحریم‌ها را مغایر با روح توافق ژنو دانست.

ایالات متحده آمریکا به تازگی تعدادی از شرکت‌ها، بانک‌ها و اشخاص را به لیست تحریم‌شدگان اضافه کرده است. بنا بر اعلام دولت آمریکا، تحریم شدگان با برنامه موشکی و هسته‌ای ایران و آنچه حمایت از تروریسم اعلام شده است، در ارتباط بوده‌اند. آمریکا همزمان، اعلام کرد که به ادامه مذاکرات اتمی تا دستیابی به یک توافق نهایی پایبند است. بنا به اعلام دولت آمریکا، تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع نشده و آنچه انجام گرفته، در راستای عمل به تحریم‌های باقی‌مانده پیشین است.

با این حال معاون وزیر خارجه ایران در مورد فضای حاکم بر مذاکرات میان ایران و آمریکا، گفت که تعامل خوبی برقرار است، اما این بدان معنا نیست که همه مشکلاتی که وجود دارد حل شده است.

عراقچی در پاسخ به سئوالی درباره شکست احتمالی مذاکرات گفت: «بگذارید اصلا به این موضوع فکر نکنیم. اگر ما به توافق نرسیم شرایط به وضعیت پیش از توافق ژنو باز می‌گردد و این، به تنش‌های منطقه می‌افزید.»

XS
SM
MD
LG