لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۸

ظریف: واکنش ایران به تحریم‌های آمریکا ممکن است «خوشایند» نباشد


محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران

تحلیلگران می‌گویند اظهار نظر وزیر خارجه ایران احتمالاً به اقدام تلافی‌جویانه‌ای اشاره دارد که دولت تهران می‌خواهد در مقابل دشمن دیرینه‌اش دست به آن بزند.

وزیر خارجه ایران می‌گوید پاسخ احتمالی کشورش به تحریم‌های جدید ایالات متحده ممکن است «خوشایند نباشد». اظهارنظر روز یکشنبه محمدجواد ظریف، تنها چند هفته مانده به شروع دور جدید گفتگوهای هسته‌ای، چشم‌اندازی است به اقدام تلافی‌جویانه ایران در مقابل دشمن دیرینه‌اش آمریکا.

واکنش مقامات ایران به این خبر که واشنگتن قصد دارد تعدادی از شرکت‌ها، بانک‌ها، و خطوط هوایی ایرانی و خارجی را برای سرپیچی از تحریم‌های وضع شده تنبیه کند، با دلسردی همراه بود.

واشنگتن روز جمعه گفت این اقدام نشانگر آن است که در حالی که گفتگوهای بین‌المللی بر سر برنامه هسته‌ای ایران ادامه دارد، از شدت تحریم‌ها کاسته نخواهد شد.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز شنبه در یک نشست خبری گفت تحریم‌های جدید مخرب و ناسازگار با روح گفتگوها و توافقات است؛ ولی افزود نسبت به دستیابی به توافق بدبین نیست.

وزیر خارجه ایران امروز در یک کنفرانس خبری اظهار داشت «اگر لازم تشخیص داده شود»، ایران به تحریم‌‌ها واکنشی نشان می‌دهد که «می‌تواند برای طرف دیگر ناخوشایند باشد.»

وی درباره اقدامات احتمالی تهران توضیح بیشتری نداد، ولی افزود تحریم‌ها برای خوشنود کردن «گروه‌های فشار در ایالات متحده که با هر توافق هسته‌ای مخالفند» تعیین شده است – این عبارت را مقامات ایران معمولاَ در اشاره به گروه‌های هوادار منافع اسرائیل به کار می‌برند.

اعضای گروه پنج بعلاوه یک – آلمان، ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه و فرانسه – از ایران خواسته‌اند تا بخش بزرگی از برنامه هسته‌ای، شامل غنی سازی اورانیوم، را برچیند.

گفتگوهای هسته‌ای قرار است در اواخر شهریورماه، در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد از سر گرفته شود. دو طرف نتوانستند در موعد مقرر یعنی ۲۹ تیر به توافق جامع برسند، و تصمیم گرفتند گفتگوها را تا سوم آذرماه ادامه دهند.

XS
SM
MD
LG