لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۷

ایران می‌گوید در حال تکمیل اقدامات توافق شده با آژانس است


یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی
یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی

برخی از اقدامات مورد‌ توافق، دادن اطلاعات به آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه تولید سلاح‌های اتمی است.

علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی می‌گوید ایران در حال تکمیل اقداماتی است که در راستای شفاف سازی پژوهش های هسته‌ای‌اش، با آژانس بین المللی انرژی اتمی بر‌سر انجام آنها به توافق رسیده‌بود. از گفته های رئیس سازمان انرژی اتمی چنین بر‌می‌آید که تهران دستکم به بخشی از تعهداتش، که باید تا مهلت تعیین‌شده – یعنی دوشنبه – برای ادامه همکاری با آژانس انجام دهد، عمل کرده‌است.

آقای صالحی دراین باره جزئیات بیشتری ارائه نکرد. این اظهارات تنها چند روز بعد از آن عنوان شده که منابع دیپلماتیک در وین به خبرگزاری رویترز گفتند در تحقیق آژانس راجع به پژوهش‌های مشکوک ایران درباره بمب اتمی پیشرفت چندانی حاصل نشده.

مقامات کشورهای غربی می‌گویند ایران باید به پرسش‌های آژانس پاسخ بدهد، تا تلاش‌های دیپلماتیکی که به موازات تحقیقات آژانس درباره برنامه هسته‌ای ایران صورت می‌گیرد، به نتیجه برسد.

بر‌اساس توافقی که پاییز گذشته میان آژآنس با مقامات ایران برای از‌سر‌گیری مذاکرات اتمی به امضا رسید، تهران چندی پیش موافقت کرد که تا سوم شهریور، پنج گام ویژه در راه کاستن از نگرانی های بین المللی از برنامه هسته‌ای‌اش بردارد.

از جمله این مراحل دادن اطلاعات درباره آزمایش‌ مواد منفجره است که گفته می‌شود ایران انجام داده – و این خود بخشی از کنکاش آژانس درباره ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران است. تهران می گوید برنامه هسته‌ای‌اش کاملاً صلح‌آمیز است.

خبرگزاری ایرنا امروز به نقل از رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: «آژآنس از ایران پنج سؤآل و درخواست دارد... بعضی از آنها کامل شده، و بقیه در حال تکمیل است.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیشتر گفته‌بود روز دوشنبه در این‌باره نظری نخواهد‌داد. دیپلمات‌ها می‌گویند ممکن است آژانس جزئیات پاسخ ایران را تنها در گزارش سه‌ماهه‌اش که هفته آینده منتشر می‌شود، اعلام کند.

جمهوری اسلامی از زمان روی‌کار‌آمدن آقای روحانی وعده همکاری با آژانس را داده. اما منابع دیپلماتیک روز جمعه گفتند فکر می‌کنند اطلاعات درخواستی آژانس هنوز آماده نشده‌است.

به نوشته رویتزر، زمینه‌هایی که آژانس از ایران توضیح خواسته در گزارش سال ۱۳۹۰ آمده‌، و اطلاعاتی درباره برنامه تسلیحات اتمی ایران را شامل می‌شود که در سال ۱۳۸۲ در پی فشار فزاینده بین المللی بر ایران، متوقف شده بود. اطلاعات آژانس حاکی از آن بود که بخشی از آن برنامه بعدها ازسرگرفته شده است.

XS
SM
MD
LG