لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۴

ابراز خوش بینی ظریف نسبت به رسیدن به توافق جامع اتمی


محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران گفت نسبت به رسیدن به یک توافق اتمی جامع پیش از ضرب الاجل ۳ آذر ماه (۲۴ نوامبر) بسیار خوش بین است.

آقای ظریف این مطلب را روز دوشنبه پس از گفتگو با کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل گفت. او این گفتگو را «خوب» توصیف کرد.

وزیر امورخارجه ایران همچنین به طور جداگانه با وزیر امورخارجه بلژیک دیدار و گفتگو کرد.

ایران و قدرت های جهانی برای رسیدن به یک توافق جامع اتمی که برنامه اتمی ایران را در ازای برداشتن تحریم های بین المللی محدود می کند، کار می کنند.

کشورهای غربی نگران آن هستند که برنامه اتمی ایران اهدافی نظامی داشته باشد. تهران این اتهام را رد می کند.

روز شنبه حسن روحانی از تحریم های جدید آمریکا انتقاد کرد و آنها را «غیر قانونی و تجاوز به حقوق ملت بزرگ ایران»، «مخالف با توافق ژنو» و ناسازگار «با روح توافقات و مسیر اعتماد سازی» دانست و گفت «ما باید در برابر این تجاوز ایستادگی کنیم، و مهاحمان را سر جایشان بنشانیم.»

آمریکا جمعه گذشته اعلام کرد ۳۵ شخصیت و شرکت در ارتباط با برنامه موشکی و برنامه هسته ای ایران، فرار از تحریم ها و حمایت از تروریسم، در فهرست تحریم شدگان قرار گرفتند. بیشتر تحریم شدگان ایرانی هستند.

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه ای گفته است این اقدام در راستای اعمال قوانین تحریم های آمریکا علیه ایران است و مغایرتی با طرح اقدام مشترک (توافق اولیه اتمی ایران و ۱+۵) ندارد. به گفته این سخنگو، آمریکا همچنان به گفتگو جهت رسیدن به توافقی نهایی و فراگیر با ایران متعهد است.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران می گوید تحریم های جدید آمریکا علیه ایران با «روح توافق ژنو در تعارض است» اما «اصرار داریم با کشورهای ۱+۵ گفتگوهای [هسته‌ای] را ادامه دهیم.» آقای جهانگیری روز دوشنبه گفت ایران در مقابل تحریم های جدید «با تدبیر» عمل می کند.

قرار است دور بعدی مذاکرات اتمی ایران و قدرت های جهانی چند هفته دیگر در ماه سپتامبر و حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شود.

XS
SM
MD
LG