لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۶

اسحاق جهانگیری: اصرار داریم با ۱+۵ گفتگوهای هسته‌ای را ادامه دهیم


اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران می گوید تحریم های جدید آمریکا علیه ایران با «روح توافق ژنو در تعارض است» اما «اصرار داریم با کشورهای ۱+۵ گفتگوهای [هسته‌ای] را ادامه دهیم.»

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، آقای جهانگیری روز دوشنبه گفت ایران در مقابل تحریم های جدید «با تدبیر» عمل می کند.

آقای جهانگیری گفته است «ایران حتما فرصت مقابله به مثل و اقدام مشابه را دارد اما باید تدبیر کرد که این اقدامات را در چه مقطعی انجام دهیم.»

محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران روز دوشنبه برای گفتگو با کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به بروکسل، پایتخت بلژیک رفت. در این سفر آقای ظریف و معاونانش درباره مسائل مربوط به مذاکرات اتمی گفتگو می کنند.

آمریکا جمعه گذشته اعلام کرد ۳۵ شخصیت حقیقی و حقوقی و شرکت در ارتباط با برنامه موشکی و برنامه هسته ای ایران، فرار از تحریم ها و حمایت از تروریسم، در فهرست تحریم شدگان قرار گرفتند. بیشتر تحریم شدگان ایرانی هستند.

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه ای گفته است این اقدام در راستای اعمال قوانین تحریم های آمریکا علیه ایران است و مغایرتی با طرح اقدام مشترک (توافق اولیه اتمی ایران و ۱+۵) ندارد. به گفته این سخنگو، آمریکا همچنان به گفتگو جهت رسیدن به توافقی نهایی و فراگیر با ایران متعهد است.

پیشتر محمد جواد ظریف گفته بود پاسخ احتمالی ایران به تحریم‌های جدید ایالات متحده ممکن است «خوشایند نباشد». وی درباره اقدامات احتمالی تهران توضیح بیشتری نداد، ولی افزود تحریم‌ها برای خشنود کردن «گروه‌های فشار در ایالات متحده که با هر توافق هسته‌ای مخالفند» تعیین شده است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز در کنفرانس خبری اخیر خود تحریم‌های جدید را مخرب و ناسازگار با روح گفتگوها و توافقات خواند؛ ولی افزود نسبت به دستیابی به توافق بدبین نیست.

XS
SM
MD
LG