لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۷

بعد از هفت سال، اجازه دیدار با برخی فعالان سیاسی به مهدی کروبی داده شد


مهدی کروبی به همراه فرزندش حسین قبل از آغاز بازداشت خانگی در هفت سال پیش
مهدی کروبی به همراه فرزندش حسین قبل از آغاز بازداشت خانگی در هفت سال پیش

فرزند مهدی کروبی تایید کرده که به او اجازه داده شده بعد از هفت سال بازداشت خانگی، با برخی از فعالان سیاسی دیدار کند.

حسین کروبی تایید کرده که پدر او در محلی که در آن در بازداشت خانگی است، با «اسماعیل دوستی» یکی از دوستانش دیدار کرده است.

به گفته فرزند کروبی، این دیدار در پی تصمیم اخیر شورای عالی امنیت ملی است و اجازه داده شده به مرور یک سری افراد سیاسی بتوانند با مهدی کروبی و میرحسین موسوی دیدار کنند. هنوز مشخص نیست این لیست چگونه انتخاب می شود و آیا کسی به دیدار موسوی رفته است یا خیر.

شهریور ماه گذشته شورای عالی امنیت ملی جلسه ای درباره بازداشت خانگی موسوی و کروبی داشت اما بعد چند مقام سپاه گفتند تصمیم جدیدی گرفته نشده است. به نظر می رسد تصمیم فعلی، در آن جلسه گرفته شده باشد.

مهدی کروبی و میرحسین موسوی به همراه زهرا رهنورد از بهمن ۱۳۸۹ در بازداشت خانگی هستند.

ایالات متحده آمریکا و نهادهای حقوق بشری در هفت سال گذشته این بازداشت خانگی را محکوم کرده و خواستار آزادی آنها شده اند.

جزئیات دیدار

اسماعیل دوستی روز جمعه به خبرگزاری ایسنا درباره این دیدار گفت حدود سه ساعت طول کشید و حامل هیچ پیامی از طرف فرد خاصی یا برای فرد خاصی نبودم.

وی که عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی است که توسط کروبی تشکیل شده، گفت: مدت‌ها بود که برای دیدار با آقای کروبی به مراجع ذی‌صلاح درخواست‌هایی داده بودم که خوشبختانه اخیرا از سوی شورای عالی امنیت ملی این اجازه صادر شد تا با ایشان دیداری داشته باشم. این دیدار نیز خیلی مفصل انجام شد و آقای کروبی امیدواری بسیاری نسبت به آینده نظام و انقلاب داشتند.

هنوز مشخص نیست چه افراد دیگری قرار است با کروبی دیدار کنند.

حصر به دستور رهبر

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران پیش از انتخاب در سال ۹۲ وعده داده بود که زمینه آزادی موسوی و کروبی را فراهم کند اما تاکنون موفق نشده است.

براساس قوانین ایران، هیچ کس را نمی توان بدون محاکمه و سیر قانونی در بازداشت و زندان نگه داشت. تا مدتها مشخص نبود که این سه نفر چرا در بازداشت خانگی هستند. در سه سال اخیر علی مطهری تاکید کرده آنها به خواست رهبر در بازداشت هستند. مقام های قضایی می گویند مصوبه شورای عالی امنیت ملی بازداشت خانگی آنها را تایید کرده است.

مهدی کروبی و میرحسین موسوی به انتخابات سال ۸۸ معترض بودند و بعد موضع گیری هایی در نقد حکومت آیت الله خامنه ای و نهادهای زیر نظر او از جمله شورای نگهبان، صدا و سیما و سپاه مطرح کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG