لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۱

تشکیل «کمیته پیگیری رفع حصر» توسط گروهی از نمایندگان در مجلس


غلامرضا حیدری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از تشکیل کمیته‌ای در فراکسیون امید برای «پیگیری مطالبه رفع حصر» خبر داد.

میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد، رهبران معترضان سال ۸۸ بیش از شش سال است که در حصر خانگی به سر می‌برند.

به گزارش ایسنا، غلامرضا حیدری، نماینده اصلاح طلب مجلس، روز سه شنبه ۱۷ مرداد به خبرنگاران گفت که با توجه به انتقادات برخی اعضای فراکسیون امید نسبت به کندی روند پیگیری رفع حصر قرار شد این فعالیت‌ها به شکل رسانه‌ای‌تر دنبال شود. او گفت: «کارگروه خاصی برای پیگیری مطالبه رفع حصر به دستور دکتر عارف و با محوریت او تشکیل شد که امیدواریم اقدامات صورت گرفته در این کارگروه به نتیجه برسد؛ به ویژه اینکه محصورین در شرایط جسمانی خوبی قرار ندارند.»

ایالات متحده در گزارش سالانه خود به حصر موسوی، کروبی و رهنورد به عنوان اقدامات غیرقانونی حکومت ایران اشاره کرده است. همچنین نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر به این اقدام جمهوری اسلامی ایران اعتراض دارند.

روز سه شنبه، غلامرضا حیدری خبر داد به همراه تعدادی از اعضای کمیته رفع حصر فراکسیون امید با علی لاریجانی، رئیس مجلس دیدار داشته و در این رابطه لاریجانی نیز تاکید کرده است که پیگیر موضوع خواهد بود.

همزمان، مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس نیز ضمن اشاره به تشکیل این کمیته و دیدار اعضای آن با آقای لاریجانی گفت که موضوع حصر موجب ایجاد گره‌هایی در جامعه شده و تا رفع نشود، انسجام صورت نمی‌گیرد.

این در حالی است که یک ماه پیش صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه ایران از کسانی که دنبال رفع حصر هستند، به شدت انتقاد کرده بود.

در حالیکه طی چهارسال گذشته بسیاری از چهره‌های سیاسی، نمایندگان، مدافعان حقوق بشر و نزدیکان دولت از لزوم رفع حصر سخن گفته‌اند اما تلاش‌ها برای رفع حصر با مخالفت دستگاه قضایی و رهبر جمهوری اسلامی مواجه شده است.

بیماری قلبی مهدی کروبی که بارها موجب بستری شدن او در بیمارستان شده و وضعیت نامساعد سلامتی آقای موسوی که موجب انتقاد دختران او از شرایط رسیدگی پزشکی شده است طی روزهای اخیر موضوع رفع حصر را بار دیگر بیش از پیش مطرح کرده است.

منتقدان حصر خانگی آقایان موسوی، کروبی و خانم رهنورد، این حصر را مجازاتی بدون محاکمه و در نتیجه غیرقانونی دانسته‌اند.

علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی که بارها خواستار رفع حصر شده است پیشتر اعلام کرده بود که خواسته خود برای رفع حصر را با آیت الله خامنه ای مطرح کرده اما او با رفع حصر بدون محاکمه مخالفت کرده و محاکمه را نیز به صلاح ندانسته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG