لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۳

پایان اعتصاب غذای مهدی کروبی؛ دولت وعده خروج ماموران از حصر را داد


مهدی كروبی در بیمارستان
مهدی كروبی در بیمارستان

با حضور نمایندگان دولت روحانی در دیدار با مهدی کروبی که در اعتصاب غذا بود، دولت متعهد شد ماموران وزارت اطلاعات را از منزل آقای کروبی خارج کند برای برگزاری خواسته دیگر او تلاش کند.

محمدتقی کروبی عصر پنجشنبه ۲۶ مرداد تایید کرد که پدرش بعد از وعده های دولت اعتصاب غذای خود را شکسته است.

پیشتر سایت سحام نیوز که اخبار آقای کروبی را منتشر می کند، اعلام کرد که پورفلاح معاون امنیتی وزارت اطلاعات و هاشمی وزیر بهداشت برای مذاکره به دیدار مهدی کروبی رفتند. ساعتی بعد فرزند آقای کروبی در توئیتر خود اعلام کرد که آنها خواسته های آقای کروبی را پذیرفته اند.


مهدی کروبی یکی از رهبران معترضان سال ۸۸ که در حصر خانگی به سر می برد، مدتی در بیمارستان برای ناراحتی قلبی بستری بود. اما وقتی به حاصر خانگی برگردانده شد، از روز چهارشنبه اعتصاب غذای خود را شروع کرد.

بامداد پنجشنبه وخامت حال موجب انتقال دوباره او به بیمارستان شد.

خواسته کروبی چیست؟ در یک دقیقه ببینید

آیا دولت خبر داشت؟

نزدیکان آقای کروبی می گویند از طریق هاشمی وزیر بهداشت به دولت پیغام داده شده بود که در صورت بازگشت، آقای کروبی اعتصاب غذا خواهد کرد. دولت روحانی از پنج سال پیش وعده رفع حصر داده بود اما هرچند کمی فشار بر موسوی و کروبی کم شده، اما کماکان آنها در حصر خانگی هستند. تاکنون مقام های دولتی واکنشی به اعتصاب غذا کروبی نداشته اند.

روز پنجشنبه سحام‌نیوز، وب‌سایت نزدیک به مهدی کروبی خبرداد محمد خاتمی رئیس جمهوری سابق ایران در گفتگوی تلفنی با فرزند کروبی بر خروج مأموران امنیتی از محل نگهداری او تأکید کرد. آقای خاتمی خود که در سالهای اخیر مغضوب حکومت شده، درباره نقش دولت در رفع حصر گفت: این حداقل کاری است که در حوزه اختیارات آقای روحانی نیز بوده و هر چه سریع‌تر باید این کار را انجام دهند.

فاطمه کروبی نیز روز چهارشنبه ۲۵ مرداد درباره دلایل اعتصاب غذای همسرش به وبسایت سحام نیوز گفت که یکی از خواسته‌های آقای کروبی خروج ماموران امنیتی از منزل او بوده است.

خانم کروبی گفت: «تا کنون در هیچ حصری در پیش و پس از انقلاب سابقه نداشته که ماموران امنیتی در درون منزل با فرد محصور زندگی کنند و تمام ابعاد زندگی او را به طور کامل شنود کنند و دوربین وصل کنند و شرایط زندگی را به طور بسیار عجیبی برای آن فرد و خانواده‌اش سخت کنند.»

خانم کروبی خواسته دیگر همسرش را برگزاری دادگاه علنی عنوان کرد. به گفته او، همانطور که پیشتر به آقای روحانی و مطهری در نامه ای جداگانه گفته بودند در صورت تداوم حصر برگزاری دادگاه علنی را فراهم کنند، این خواسته ای صریح و شفاف است که پس از گذشت شش سال نیم از زمان حصر، ایشان خواسته‌اند که زمان برگزاری دادگاه هر چه زودتر اعلام شود.

فاطمه کروبی توضیح داد: « منظور از برگزاری دادگاه، دادگاهی علنی مطابق اصل ۱۶۸ قانون اساسی است که در آن آقای کروبی به همراه وکلایشان به ادعاهای حکومت پاسخ دهند و مردم را در جریان بسیاری از مسائل که مد نظرشان است قرار دهند. این خواسته بسیار مهمی است که ایشان بارها از ابتدای حصر مطرح کرده بودند.»

آقای کروبی به همراه میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، از رهبران اعتراضات سال ۸۸ از بهمن ماه سال ۱۳۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند.

مهدی کروبی در نامه‌هایی جداگانه بارها خواستار برگزاری دادگاه علنی برای خود شده تا به اتهامات مطرح شده از سوی حکومت پاسخ دهد اما با این درخواست او هنوز موافقت نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG