لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۰

نامه دختران موسوی و رهنورد به مراجع تقلید: در انتظار مرگ تدریجی والدینمان هستند


در حالیکه حصر خانگی رهبران معترضان سال ۸۸ در هفتمین سال خود همچنان ادامه دارد، فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در نامه‌ای به مراجع تقلید و روحانیون حوزه‌های علمیه و مدارس دینی از آنچه که ظلم بی‌بدیل به والدین خود نامیدند، انتقاد کردند.

در این نامه سرگشاده که وبسایت کلمه روز یکشنبه ۲۳ مهر آنرا منتشر کرده آمده است که در این سالها چنان حقوق حصر شدگان از آنها دریغ شده که «حق و شان انسانی آنها را نشانه رفته» و حتی در موارد مشابه پیشین نیز نظیر نداشته است.

کوکب، زهرا و نرگس موسوی در نامه خود توضیح داده اند که «ارتباطات بطور کامل قطع شده و حقوق طبیعی آنان چون رسیدگی‌های پزشکی نیز تا جای ممکن با تاخیر بوده تا عواقب، آثار و آزار متعدد از خود به جای گذارد.»

آنها اضافه کرده‌اند: «در خیابان پاستور با نصب موانع امنیتی و میله‌ها، خانه که محل سکنا است، تبدیل به زندان بی‌قانون و بی‌نظارتی شده و زندانبانان...در آن رفت و آمد دارند. بخش‌هایی از خانه در دست نامحرم زندانبانان است و نا‌امنی در آنجا حکمفرماست. کلیدهای خانه هم در دست همانان است. ما از هفته‌ای تا ملاقات هفته دیگر از ایشان بطور کامل بی‌خبریم، در حالی‌که حتی امکان تماس تلفنی بصورت عادی و بدون درخواست وجود ندارد. بلکه باید در یک پروسه براساس پروتکلی نامشخص و افرادی نامشخص، درخواست دریافت و امکان آن بررسی گردد.»

فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در ادامه نامه خود خطاب به مراجع تقلید نوشته‌اند: «اینکه بیان حرف حق همواره هزینه‌های سنگین داشته و اینکه محصوران این هزینه سنگین را با علم و آمادگی و با باور قلبی پرداخته‌اند و همچنان برعهد خود با خدا و مردم باقی هستند، نافی مسئولیت و تعهد سایرین نیست.»

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، رهبران معترضان سال ۱۳۸۸ از زمستان سال ۸۹ در در حصر خانگی به سر می‌برند.

مقامات رسمی جمهوری اسلامی، حصر خانگی را تصمیم شورای عالی امنیت ملی اعلام کردند.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در تبلیغات ریاست جمهوری خود وعده داد برای رفع حصر تلاش کند اما این حصر پابرجا مانده است.

برخی نمایندگان مجلس و اصلاح طلبان که حصر خانگی طولانی مدت را غیرقانونی می‌دانند و خواستار رفع آن هستند، از جمله علی مطهری نایب رئیس مجلس، گفته‌اند که رهبر جمهوری اسلامی مخالف رفع حصر است.

فرزندان موسوی و رهنورد نیز در ادامه نامه خود نوشته اند که اکنون «مرگ تدریجی محصوران در حصر آرزو و برنامه‌ عده‌ای»، و برای عده‌ای دیگر نیز تبدیل به «راه حل آسان منتخب» شده است.

فرزندان میرحسین موسوی ۷۵ ساله پیشتر نیز اعلام کرده بودند که حال پدرشان مساعد نیست و نوسان فشار خون و سرگیجه او مزمن شده و شدت پیدا کرده است.

حصر خانگی موسوی، رهنورد و کروبی انتقادهای بین المللی بسیاری به دنبال داشته است. وزارت خارجه ایالات متحده نیز در ششمین سالگرد حصر، خواستار آزادی آنها شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG