لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۹

فرزند مهدی کروبی تایید کرد: اعتصاب غذای او در بازداشت خانگی


مهدی كروبی به تازگی در بیمارستان بستری شده بود.
مهدی كروبی به تازگی در بیمارستان بستری شده بود.

مهدی کروبی، یکی از رهبران معترضان سال ۸۸ که در حصر خانگی به سر می برد، دست به اعتصاب غذای خشک زده است.

محمد تقی کروبی، فرزند آقای کروبی ضمن تایید خبر اعتصاب غذای پدرش به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که آقای کروبی پس از نماز صبح روز چهارشنبه و مصرف داروهای قلب خود، دست به اعتصاب غذا زده است.

فاطمه کروبی نیز روز چهارشنبه ۲۵ مرداد درباره دلایل اعتصاب غذای همسرش به وبسایت سحام نیوز گفت که یکی از خواسته‌های آقای کروبی خروج ماموران امنیتی از منزل او بوده است.

خانم کروبی گفت: «تا کنون در هیچ حصری در پیش و پس از انقلاب سابقه نداشته که ماموران امنیتی در درون منزل با فرد محصور زندگی کنند و تمام ابعاد زندگی او را به طور کامل شنود کنند و دوربین وصل کنند و شرایط زندگی را به طور بسیار عجیبی برای آن فرد و خانواده‌اش سخت کنند.»

خانم کروبی خواسته دیگر همسرش را برگزاری دادگاه علنی عنوان کرد. به گفته او، همانطور که پیشتر به آقای روحانی و مطهری در نامه ای جداگانه گفته بودند در صورت تداوم حصر برگزاری دادگاه علنی را فراهم کنند، این خواسته ای صریح و شفاف است که پس از گذشت شش سال نیم از زمان حصر، ایشان خواسته‌اند که زمان برگزاری دادگاه هر چه زودتر اعلام شود.

فاطمه کروبی توضیح داد: « منظور از برگزاری دادگاه، دادگاهی علنی مطابق اصل ۱۶۸ قانون اساسی است که در آن آقای کروبی به همراه وکلایشان به ادعاهای حکومت پاسخ دهند و مردم را در جریان بسیاری از مسائل که مد نظرشان است قرار دهند. این خواسته بسیار مهمی است که ایشان بارها از ابتدای حصر مطرح کرده بودند.»

محمد تقی کروبی درباره تاثیر اعتصاب غذا بر سلامتی پدرش، به صدای آمریکا گفت که آقای کروبی داروهای قلب خود را با توجه به اصرار پزشک مصرف خواهد کرد اما اعتصاب غذا با توجه به بیماری قلبی قطعا برای سلامتی او خطرناک خواهد بود.

مهدی کروبی ۷۹ ساله که به تازگی از بیمارستان به حصر خانگی بازگردانده شده است از بیماری قلبی رنج می برد.

آقای کروبی به همراه میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، از رهبران اعتراضات سال ۸۸ از بهمن ماه سال ۱۳۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند.

مهدی کروبی در نامه‌هایی جداگانه بارها خواستار برگزاری دادگاه علنی برای خود شده تا به اتهامات مطرح شده از سوی حکومت پاسخ دهد اما با این درخواست او هنوز موافقت نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG