لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۱

محمد خاتمی خواستار دستور رهبر جمهوری اسلامی برای رفع حصر شد


در حالیکه اعتصاب غذای مهدی کروبی و جراحی دوباره قلب او در روزهای اخیر خبرساز شده، محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق ایران از رهبر جمهوری اسلامی درخواست «حل مساله حصر» را کرده است.

بر اساس خبری که وبسایت رسمی محمد خاتمی منتشر کرده است، رئیس جمهوری پیشین ایران این درخواست را روز شنبه ۲۸ مرداد در دیدار با گروهی از اسیران جنگ ایران و عراق، «به نیابت از آزادگان» مطرح کرد.

آقای خاتمی که خود از سوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی ممنوع التصویر شده است در این دیدار گفت : «دستگاه‌هایی که مسئول هستند، نمی‌خواهند یا نمی‌توانند مسأله حصر را حل کنند» و اضافه کرد: «معتقدم دستور رهبری می‌تواند این مشکل را حل کند.»

این درخواست محمد خاتمی در حالیست که پیشتر علی مطهری، نایب رئیس مجلس گفته بود رهبر جمهوری اسلامی مخالف محاکمه و پایان حصر است.

او در ادامه از حسن روحانی تشکر کرد که دستور داده ماموران امنیتی از داخل خانه مهدی کروبی خارج شوند. اشاره آقای خاتمی به اعتصاب غذای مهدی کروبی در اعتراض به حضور ماموران در داخل منزل خود در جریان حصر خانگی و برگزار نکردن دادگاه برای محاکمه او است.

مهدی کروبی پنجشنبه گذشته یک روز پس از اعلام اعتصاب غذا در حالیکه برای بررسی وضعیت سلامتی در بیمارستان بستری شده بود، در پی موافقت وزارت اطلاعات با خروج ماموران از خانه، اعتصاب خود را شکست.

اژه ای: خروج ماموران از داخل خانه کروبی دروغ است

اعلام خبر خروج ماموران از داخل خانه مهدی کروبی در جریان حصر خانگی در حالیست که غلامحسین اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه این موضوع را رد کرد و آن را دروغ خواند.

آقای اژه ای روز یکشنبه ۲۹ مرداد در نشست خبری خود در پاسخ به خبرنگاری که گفته بود حالا درخواست آقای کروبی مبنی بر خروج نیروهای امنیتی از منزل انجام شده، چه موقع به درخواست محاکمه علنی رسیدگی می‌شود؟ گفت: «چه کسی گفته درخواست اول انجام شده است، این ادعا دروغ محض است.»

پس از این سخنان اژه ای، محمد تقی کروبی فرزند مهدی کروبی در توئیتر خود نوشت که دولت متعهد شده كه مأموران امنيتي در هنگام بازگشت پدرش به محل حصر از منزل خارج شده و كنترل حصر از بيرون صورت بگیرد. او همچنین نوشت که قوه قضائیه بهتر است به وظیفه ذاتی خود یعنی محاکمه علنی و اجرای عدالت بپردازد.

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، رهبران معترضان سال ۸۸ بیش از شش سال است که در حصر خانگی به سر می‌برند. دولت و اعضای کنگره آمریکا در این سالها بارها خواستار رفع حصر و آزادی آنان شده اند.

نهادهای جهانی مدافع حقوق بشر از جمله عفو بین‌الملل نیز حصر خانگی این سه نفر را محکوم کرده و خواستار آزادی آنان شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG