لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۷

کروبی از بیمارستان به حصر برگردانده شد؛ انتقاد از بی‌توجهی به وضع موسوی


مهدی کروبی، زهرا رهنورد و میرحسین موسوی بیش از شش سال است که در حصر خانگی بسر می برند.
مهدی کروبی، زهرا رهنورد و میرحسین موسوی بیش از شش سال است که در حصر خانگی بسر می برند.

همزمان با بازگشت مهدی کروبی از بیمارستان به حصر خانگی، نگرانی‌ها نسبت به وضعیت سلامتی میرحسین موسوی، منتقد دیگر جمهوری اسلامی که در حصر به سر می‌برد، ادامه دارد.

خبرگزاری ایسنا روز جمعه ششم مرداد به نقل از فرزند مهدی کروبی خبر داد که او روز پنج شنبه پنجم مرداد از بیمارستان قلب تهران مرخص شده و به حصر خانگی در منزل خود منتقل شد. به گفته حسین کروبی، تشخیص پزشک معالج پدرش این بود که ضربان قلب پدرش به حالت عادی برگشته و نیازی به مراقبت در بیمارستان ندارد.

ایالات متحده آمریکا در گزارش سالانه و همچنین نهادهای حقوق بشری به ادامه بازداشت خانگی این سه نفر معترض هستند.

مهدی کروبی، رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی و از رهبران معترضان سال ۸۸ که بیش از شش سال در حصر خانگی بوده است روز دوم مرداد «به دنبال تشخیص پزشک وزارت اطلاعات مبنی بر عارضه قلبی» در بیمارستان بستری شد.

از سوی دیگر، همزمان با ترخیص مهدی کروبی از زندان، دختر میرحسین موسوی از وضعیت رسیدگی پزشکی به پدرش انتقاد کرد.

نرگس موسوی در توئیتر خود نوشت: «از حال پدر همچنان بي اطلاع هستيم و به طور جدي نگران ايشان . علي رغم وضع بد جسماني، در اين حال رها شده‌اند و يك نفر هم پاسخ گو نبوده است.»

فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد روز چهارشنبه اعلام کرده بودند که وضع سلامت پدرشان مساعد نیست و او از سرگیجه و نوسان فشار خون رنج می برد.

به نوشته وبسایت کلمه، زهرا رهنورد به دخترانشان گفته است که حال عمومی آقای موسوی اصلا مساعد نیست و گاهی برای راه رفتن و حفظ تعادل به کمک او نیاز دارد.

وضعیت رسیدگی به سلامتی رهبران معترضان سال ۸۸ در حصر خانگی مورد اعتراض همسر مهدی کروبی نیز بوده است. همسر آقای کروبی اسفند ماه گذشته در نامه‌ای به وزیر اطلاعات از نبود دسترسی به امکانات پزشکی فوری انتقاد کرده بود و ماموران امنیتی که امور جاری منزل آنها را کنترل می‌کنند، در هنگام بروز مشکل فوری سلامتی اجازه تماس با اورژانس را ندارند.

مخالفت با درخواست نمایندگان

در روزهای اخیر همزمان با انتشار اخبار بیماری مهدی کروبی و میرحسین موسوی، تعدادی از نمایندگان مجلس بار دیگر خواستار رفع حصر از آنان شدند. چند نماینده مجلس از جمله الیاس حضرتی نیز قصد عیادت از مهدی کروبی را داشتند که با جلوگیری مسئولان بیمارستان مواجه شدند.

علی مطهری که بارها خواستار رفع حصر شده است پیشتر اعلام کرده بود که در جلسه ای از آیت الله خامنه ای درخواست رفع حصر یا محاکمه رهبران معترضان سال ۸۸ را کرد که این درخواست با مخالفت رهبر جمهوری اسلامی مواجه شد.

مهدی کروبی ۷۹ ساله، میرحسین موسوی ۷۵ ساله و زهرا رهنورد از بهمن ماه سال ۸۹ تحت حصر خانگی قرار گرفتند. از آن هنگام، آقای کروبی چند بار به منظور عمل جراحی و درمان دیسک کمر، قلب و چشم خود در بیمارستان بستری شد. میرحسین موسوی نیز بارها به دلیل بیماری قلبی در بیمارستان بستری شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG