لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۱

رهبران مخالفان در ایران همچنان در بازداشت هستند


حامیان دولت در ایران، خواستار مجازات سیدمحمد خاتمی، رییس جمهوری سابق ایران، مهدی کروبی، رییس مجلس سابق شورای اسلامی، و میرحسین موسوی، نخست وزیر دوران آیت الله خمینی شده اند
حامیان دولت در ایران، خواستار مجازات سیدمحمد خاتمی، رییس جمهوری سابق ایران، مهدی کروبی، رییس مجلس سابق شورای اسلامی، و میرحسین موسوی، نخست وزیر دوران آیت الله خمینی شده اند

اردشیر ارجمند، مشاور ارشد میرحسین موسوی می گوید حصر خانگی رهبران جنبش سبز، ناشی از «عصبانیت حکومت از حضور چشمگیر مردم در روز ۲۵ بهمن بود.»

سایت کلمه، که اخبار مربوط به میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان دولت را منتشر می کند، به نقل از آقای ارجمند می نویسد:«در حال حاضر، رفع بازداشت خانگی و حصر موسوی و کروبی، تبدیل به خواسته‌ی جدی جنبش سبز شده است که بر آن پافشاری خواهیم کرد.»

به گزارش سایت کلمه، حصر خانگی میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، از روز ۲۵ بهمن ماه آغاز شد.

به نوشته این سایت، راه های ارتباطی میرحسین موسوی از جمله تلفن ثابت، تلفن همراه، و اینترنت قطع شده است. همچنین گزارش شده است محافظان میرحسین موسوی نیز از محافظت وی عزل شده و نیروهای امنیتی جای آنها را گرفته‌اند.

در روزهای اخیر، ماموران دولتی یک دیوار آهنی نیز در معبر ورودی خانه آقای موسوی ایجاد کردند و مانع دیدار وی با دیگران می شوند.

پس از شرکت ده ها هزار نفر از مخالفان دولت در تظاهرات ۲۵ بهمن ماه که به درخواست میرحسین موسوی و مهدی کروبی در شهرهای مختلف ایران به ویژه تهران صورت گرفت، چهره های حامی دولت و رسانه های آنان موضع تندی علیه این دو چهره اصلاح طلب اتخاذ کردند.

در مجلس شورای اسلامی، گروهی از نمایندگان شعار مرگ بر موسوی و مرگ بر کروبی سر دادند و جمعه گذشته نیز، دولت تظاهراتی در تهران علیه مخالفان برگزار کرد.

احمد جنتی، امام جمعه تهران، جمعه گذشته خواستار آن شد که تمامی راه های ارتباطاتی میرحسین موسوی و مهدی کروبی با مردم قطع شود و پیشنهاد حصر خانگی آنان را داده بود.

در همین حال، سایت سحام نیوز، روز دوشنبه، دوم اسفند ماه، از حمله شبانه نزدیک به ۳۰ نفر به منزل مهدی کروبی، دبیر کل حزب اعتماد ملی خبر داد.

سحام نیوز که مهاجمان را «اوباش حکومتی» خوانده است، می نویسد: در ساعت ۱ الی ۲ بامداد نزدیک به ۳۰ نفر مقابل منزل مهدی کروبی تجمع کردند و با شعار «سید علی می رزمد کروبی می لرزد» ابتدا به تخریب شیشه های منزل پرداختند و سپس با انداختن بمب های صوتی به داخل منزل به ایجاد رعب و وحشت در منطقه اقدام نمودند.

به نوشته سحام نیوز، نیروی انتظامی که در ۵ شب گذشته در محل حضور داشت، این بار در محل حضور نیافت. سحام نیوز می گوید: «شرایط در منطقه آنچنان ملتهب بود که مردم ساکن خیابان اطراف با وحشت از خانه ها خارج شدند و تا ساعت ها در خیابان ماندند.»

بر اساس این گزارش، مهاجمان پس از حمله خود با قرائت قطعنامه ای، اقدام شبانه خود را «بخش کوچکی از حکم جهاد آقای خامنه ای » اعلام کردند و اعلام کردند:«منتظر فرمان نهایی ایشان برای بریدن سر کروبی و همسرش از سوی رهبری هستند و آویزان کردن آنها در میادین شهر هستند.».

بر اساس خبر سحام نیوز، مهدی کروبی و همسرش سیزدهمین روز حصر را سپری کردند و هیچ یک از فرزندانشان هنوز اجازه ملاقات را نیافته اند.

XS
SM
MD
LG