لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۱

واکنش نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر به سرکوب تظاهرات مردم ایران


واکنش نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر به سرکوب تظاهرات مردم ایران
واکنش نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر به سرکوب تظاهرات مردم ایران

سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای سرکوب تظاهرات مسالمت آمیز مردم ایران در روز دوشنبه ۲۵ بهمن ماه را محکوم کرده است.

فدراسیون بین الملی جامعه حقوق بشر مستقر در پاریس به همراه جمعیت ایرانی دفاع از حقوق بشر، پس از انتشار خبر کشته شدن تعدادی از شرکت کنند گان در این تظاهرات، در یک بیانیه مشترک از شدت خشونت نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ابراز شگفتی کرده اند.

مسئولان فدراسیون بین المللی جامعه حقوق بشر گفته اند درحالی که مقام های رسمی جمهوری اسلامی از بازداشت ۱۵۰ تن از تظاهر کنند گان خبر داده اند، خبرهای رسیده به این نهاد حاکی است که تنها در شهر تهران تعداد بازداشت شدگان به ده برابر این رقم بالغ می شود. در این بیانیه همچنین آمده است روزهای پیش از برگزاری این تظاهرات در روز دوشنبه، ده ها تن از فعالین سیاسی نیز بزاداشت شده اند.

گزارش های رسیده به این نهاد بین المللی مدافع حقوق بشر همچنین خبر از شدت خانم حسیبا حاج رودی از سازمان عفو بین الملل با اشاره به حق مسلم مردم ایران برای برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز گفته است حفظ امنیت نباید بهانه ای برای عدم صدور مجوز باشد. وی همچنین از حصر خانگی آقایان کروبی و میرحسین موسوی ابراز نگرانی کرده است.

سازمان عفو بین الملل اقدام اخیر دولت جمهوری اسلامی را ادامه سیاست سرکوب مخالفان و جلوگیری از فعالیت خوانده است. در همین حال فدارسیون بین المللی جامعه حقوق بشر در بیانه خود با اشاره تقاضای مجازات اعدام توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای رهبران مخالفان دولت به تشریح خلاصه ای از رفتار دولت با معترضان پرداخته است. در این بخش از گزارش آمده است بیش از ده ها تن در تظاهرات خیابانی به قتل رسیده و یا در زندان ها زیر شکنجه جان سپرده اند، تعدادی از زندانیان سیاسی به دار آویخته شده و صدها تن از تظاهر کنندگان،از جمله فعالان حقوق بشر، مدافعان حقوق زنان، روزنامه نگاران و هنرمندان به زندان های سنگین محکوم شده اند.

عبدالکریم لاهیجی نایب رئیس فدارسیون جامعه حقوق بشر می گوید با توجه به ادامه سیاست سرکوب از سوی مسئولان جمهوری اسلامی زمان آن فرارسیده تا جامعه بین الملل سیاست های جدیدی برای حمایت از فعالان جامعه مدنی در ایران اعمال کند. آقای لاهیجی خواستار تعیین یک گزارشگر ویژه برای بررسی وضعیت نقض حقوق بشر در ایران شده است. وی همچنین از همه رسانه ها و سازمان های بین المللی خواسته است که به مردم ایران کمک کنند تا بتوانند بطور رایگان به تلقن، ماهواره و اینترنت دسترسی داشته باشند.

فدراسیون بین المللی جامعه حقوق بشر در عین حال خواستار اعمال تحریم های سنگین تری علیه ناقضان حقوق بشر در ایران شده است

XS
SM
MD
LG