لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۴

رهبران معترضان در ایران منشور اصلاحات را منتشر کردند


مهدی کروبی، رییس سابق مجلس شورای اسلامی و میرحسین موسوی، آخرین نخست وزیر ایران
مهدی کروبی، رییس سابق مجلس شورای اسلامی و میرحسین موسوی، آخرین نخست وزیر ایران

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران اپوزیسیون در ایران پیشنهاداتی را برای تغییر قانون اساسی ایران منتشر کردند.

«منشور جنبش سبز» می گوید قوانین مدنی، از جمله قانون اساسی، قرار نیست دائمی باشند و می توانند تغییر بایند. در این منشور همچنین از دولت ایران خواسته شده است به حقوق قانونی اقلیت ها احترام بگذارد.

این منشور روز سه شنبه در سایت کلمه، وابسته به میرحسین موسوی منتشر شد. رسانه های دولتی ایران به این پیشنهادات واکنشی نشان نداده اند.

تازه ترین پیشنهادات رهبران اپوزیسیون ایران در حالی منتشر می شود که ساکنان خاورمیانه و شمال آفریقا طی اعتراضاتی خواهان انجام اصلاحات در کشورهایشان شده اند.

اعتراضات در تونس و مصر، به سرنگونی حسنی مبارک و زین العابدین بن علی، رهبران مصر و تونس منجر شد.

درحالی که جمهوری اسلامی ایران بطور پیاپی معترضان را سرکوب می کند، این کشور در روز های اخیر بیانیه هایی را در حمایت از اعتراضات در کشورهای همسایه صادر کرده است.

محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، روز چهارشنبه گفت رهبران عرب باید به مردم خود گوش بدهند. وی همچنین گفت چگونه این رهبران می توانند علیه شهروندانشان به زور خشونت شوند؟

مقامات ایرانی ۲۵ بهمن ماه امسال تظاهرات معترضان در شهرهای مختلف ایران را به طور خشونت باری پراکنده کردند. طی این درگیری ها دو نفر کشته شدند.

روز چهارشنبه نیز، وزارت خزانه داری آمریکا و وزارت امورخارجه آمریکا، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران و محمد رضا نقدی، فرمانده سازمان بسیج را به اتهام نقض حقوق بشر در جریانات پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته تحریم کردند.

XS
SM
MD
LG