لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۲

ادامه تجمعات و درگیری میان مردم و نیروهای دولتی در چند شهر ایران


با آن که خبرگزاری های وابسته به دولت جمهوری اسلامی وضعیت در شهرهای مختلف را «آرام» گزارش کرده اند، از گوشه و کنار ایران خبر می رسد که تجمعات پراکنده مردم در شهرهای مختلف همچنان ادامه دارد. بر اساس اين گزارش‌ها حضور گسترده نیروهای امنیتی و ضد شورش برای ممانعت از به هم پیوستن معترضان چشمگیر است و در برخی نقاط با مردم درگیر شده اند. همچنين گفته می‌شود یک نفر بر اثر شلیک گلوله در میدان هفت تیر تهران، جان خود را از دست داده است. اخبار حاکی از برگزاری تجمعات اعتراضی مردمی در شهرهای مریوان، مهاباد، اصفهان، شیراز و رشت است.

سحام نیوز، پایگاه اینترنی حزب اعتماد ملی متعلق به مهدی کروبی، نوشته است که تجمعات در برخی مناطق تهران شکل گرفته و نیروهای ضد شورش و موتورسوار، در برخی میادین و خیابان ها حضور چشمگیر دارند. پیشتر مسیر راهپیمایی اول اسفند، کل خیابان ولی عصر از میدان تجریش تا میدان راه آهن تعیین و اطلاع رسانی شده بود. امروز، یکشنبه خبرها از تهران حاکی است که نیروهای دولتی میدان ولی عصر را بسته اند و به مردم اجازه نمی دهند که به محدوده این میدان وارد شوند. همچنین گزارش هایی از تجمع در نزدیکی جام جم، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران حکایت دارد.

فیلم هایی که از تجمعات پراکنده روز یکشنبه، اول اسفند، توسط شهروندان ایرانی در شبکه اینترنت به اشتراک گذاشته شده، نشان می دهد که مردم ایران شعارهای پیشین خود از جمله «مرگ بر دیکتاتور، مرگ بر خامنه ای» سر داده اند. همچنین گفته می شود که مردم فریاد می زنند: «اسفند دونه دونه، سید علی سرنگونه».

سایت کلمه نزدیک به میرحسین موسوی گزارش می دهد که تجمعات شکل گرفته در اغلب نقاط همراه با سکوت است و گاهی «مردم تجمع کننده شعار الله اکبر، مرگ بر دیکتاتور و یا حسین، میرحسین» سرداده اند.

کلمه همچنین از «حضور پرشمار نیروهای ضد شورش، امنیتی، انتظامی، لباس شخصی و بسیج» خبر داده و نوشته است که فضای امنیتی، «امکان تحرک تجمع کنندگان» را کم کرده است.

بنا به گزارش های دریافتی از تهران، در ساعات میانی روز، نیروهای امنیتی و پلیس از تردد مردم در حوالی میدان ولی عصر جلو گیری کرده و حضور پر شمار نیروهای ضد شورش، امنیتی، پلیس و بسیج کاملا مشهود بوده است.

از شعار های سرداده شده از سوی مردم میتوان به شعار الله اکبر، مرگ بر دیکتاتور، یا حسین، میرحسین و اسفند دونه دونه، سید علی سرنگونه اشاره کرد.

در مقابل این شعارها، نیرو های لباس شخصی و بسیحی نیز با شعار حیدر حیدر نسبت به حضور مخالفین واکنش نشان دادند. و به قدرت نمایی پرداخته اند.

گزارشهای دیگر، به نقل از شاهدان عینی، نیز حکایت از آن دارد، که با نزدیک شدن به ساعات پایانی شب، تجمع تازه ای در پارک ملت تهران و نزدیک مرکز اصلی سازمان صدا وسیمای دولتی ایران درحال شکل گیری است.

خبر گزاری فارس، پایگاه خبری نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با انتشار خبری نوشته است که «منافقين» قصد دارند امروز با نظام مقابله مسلحانه کنند.

به اعتقاد کارشناسان، طرح چنین مطلبی از سوی این منبع، احتمال درجریان بودن سناریوی جدیدی را از سوی نهادهای امنیتی تقویت میکند، تا توسط آن، به اتهام ارتباط با سازمان مجاهدین خلق و یا اقدامات مسلحانه با مخالفان برخورد شود.

به دنبال تظاهرات ۲۵ بهمن، و کشته شدن دو نفر در آن روز، و همچنین به دنبال جنجالی که بر سر وابستگی فکری «صانع ژاله»، یکی از کشته شدگان این روز میان دانشجویان اصلاح طلب و دمکراسی خواه و نیروهای بسیجی وابسته به حاکمیت درگرفت، «شورای هماهنگی راه سبز امید»، تشکل نزدیک به میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از چهره های عمده اپوزیسیون ایران، تظاهراتی را برای گرامیداشت صانع ژاله و محمد مختاری- دیگر قربانی ناآرامی های آن روز- تظاهرات اول اسفند در مسیر خیابان ولی عصر را برنامه ریزی کردند. صانع ژاله و محمد مختاری هر دو به ضرب گلوله کشته شدند. در این فراخوان، از مردم خواسته شد تا در هفتمین روز کشته شدن صانع ژاله و محمد مختاری، روز یکشنبه ساعت ۳ بعد از ظهر، در خیابان ها و میدان های اصلی تهران و شهرستان های سراسر کشور تجمع کنند.

قانع ژاله، برادر صانع در گفت و گو با صدای آمریکا وابستگی صانع به بسیج را یکسره رد کرد و گفت نیروهای دولتی خانواده را تهدید کرده و آنان را تحت فشار گذاشته اند تا اعلام کنند که صانع بسیجی بوده است. همچنین تلویزیون دولتی ایران در سری برنامه هایی از بسیجی بودن صانع ژاله خبر داد، اقدامی که از سوی همکلاسی های این دانشجوی هنر دانشگاه تهران رد شده و اقدام نیروهای دولتی و بسیج و لباس شخصی ها در برگزاری مراسم تشییع جنازه برای این دو جوان، تحت تدابیر امنیتی به عنوان «مصادره شهید جنبش سبز» نامگذاری شد. نیروهای وابسته به جمهوری اسلامی گفته بودند که صانع ژاله، دانشجوی بسیجی، توسط نیروهای مجاهدین خلق کشته شده است.

خبرگزاری فارس روز یکشنبه، اول اسفند نیز نوشت «منافقين» (مجاهدین خلق) قصد دارند امروز با نظام مقابله مسلحانه کنند. کمی بعد سردار رادان، از دستگیری فردی خبر داد که «مواد تخریبی» به همراه داشته داده است.

به دنبال راهپيمايى مخالفان در ۲۵ بهمن، آقايان موسوى و كروبى هر دو در حصر خانگى قرار گرفته اند.

وبسایت خبری تحلیلی کلمه، پایگاه اطلاع رسانی رسمی میرحسین موسوی، فاش کرد ماموران امنیتی به سرعت مشغول ایجاد یک دیوار بزرگ آهنی در معبر ورودی خانهی موسوی هستند.

فضای سیاسی موجود و اظهار نظر های تند عليه آقايان موسوی، کروبی، خاتمی و رفسنجانی باعث شده تا چهره هایی که تا به امروز به هر دلیلی سکوت اختیار کرده بودند، هدف حمله حامیان دولت قرار گیرند. طرح حذف هاشمی از ساختار نظام، از دوره اول به قدرت رسیدن محمود احمدی نژاد آغاز و در چند ماه اخیر به اوج رسیده است. این اوج گیری را میتوان حتی در سخنان مسئولین حکومتی نیز مشاهده کرد.

با تمام این اوصاف، مهدی کروبی و میر حسین موسوی با اعلام نام دو تن از مشاورین خود، مجتبی واحدی و مهدی امیر ارجمند، به عنوان نماینده گان آنان در خارج از کشور، نگرانی حامیانشان را از قطع ارتباط با دنیای خارج و یا دستگیری احتمالی رفع کرده و با دعوت از هواداران خود برای شرکت در مراسمی دیگر در روز اول اسفند ماه، مطالبات خود را پی میگیرند.

XS
SM
MD
LG