لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۲

افزایش نگرانی‌ها با گذشت ۱۵ روز بی‌خبری از زرتشت احمدی راغب؛ «مأمور زندان» بینی سهیلا حجاب را شکست


به گفته یک فعال مدنی، نگرانی‌ها نسبت به وضعیت سلامت زرتشت احمدی راغب زندانی سیاسی در زندان رجایی‌شهر که طی پانزده روز گذشته تماسی با نزدیکان خود نداشته و سهیلا حجاب، زندانی سیاسی در زندان کرمانشاه افزایش یافته است.

یاشار تبریزی، فعال مدنی در ایران، روز سه‌شنبه ۹ فروردین در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا وضعیت آقای احمدی راغب را «بسیار نگران‌کننده» توصیف کرد و با بیان این که این فعال مدنی زندانی طی پانزده روز گذشته «هیچ تماسی نداشته» گفت که یک زندانی دیگر در تماسی از آن زندان اطلاع داده است که او را برای «آزار روحی و روانی» به سوئیتی با وضعیت بهداشتی نامناسب ویژه زندانیان اجرای حکم اعدام، انتقال داده‌اند.

به گفته این فعال مدنی، زرتشت احمدی راغب پیش از بازداشت در «هم‌دردی با دادخواهان دربند» به مدت ۳۵ روز در اعتصاب غذا بود و اکنون نیز ۳۶ روز از بازداشت او می‌گذرد. او در زمان دستگیری اعلام کرده بود که اعتصاب غذا می‌کند. با گذشت بیش از ۷۰ روز از اعتصاب غذای او وضع جسمی آقای احمدی راغب، به‌ویژه برای خانواده‌اش «بسیار نگران‌کننده» است.

تداوم بی‌خبری از زرتشت احمدی راغب و افزایش نگرانی‌ها نسبت به سلامت او در حالی است که این زندانی سیاسی، شانزدهم اسفند در پیامی صوتی از زندان اعلام کرد که تا پای جان به اعتصاب غذای اعتراضی خود ادامه خواهد داد.

زرتشت احمدی راغب از امضاکنندگان نامه ۱۴ امضایی است که در آن استعفای علی خامنه‌ای و گذار از جمهوری اسلامی درخواست شده‌است. احمدی راغب برای چندمین بار در روز دوم اسفند بازداشت و به سلول انفرادی زندان اوین منتقل شد. او را پس از تداوم اعتراض، به زندان تهران بزرگ در بند زندانیان بزه‌کار منتقل کردند و پس از آن نیز به زندان رجایی‌شهر منتقل شده است.

  • سهیلا حجاب در اعتراض به رفتار مسئولان زندان چشم‌ها و لب‌هایش را بسته است

یاشار تبریزی همچنین درباره وضعیت سهیلا حجاب در زندان کرمانشاه، گفت که خانواده این زندانی سیاسی ششم فروردین برای ملاقات از تهران به کرمانشاه رفته‌اند، اما مقامات زندان به مادر او اجازه ملاقات نداده و اعلام کرده‌اند که او تنها می‌تواند با دیگر اعضای خانواده ملاقات کند.

به گفته آقای تبریزی، حین انتقال این زندانی سیاسی برای ملاقات، از او خواسته شده که لباسش را برای بازرسی بدنی دربیاورد، اما مقاومت او به درگیری با مأمور بدرقه منجر شد و در اثر این برخورد مأمور، بینی خانم حجاب شکسته است.

یاشار تبریزی اضافه کرد که در پی این اتفاق، خانم حجاب از حضور در ملاقات امتناع کرده و اکنون در حرکتی اعتراضی، «چشم‌های خود را با باند بسته و لب‌هایش را دوخته است.» این در حالی است که او دچار عارضه قلبی است و مطابق نظر پزشک باید به مرخصی استعلاجی اعزام شود.

این فعال مدنی مدافع حقوق زندانیان سیاسی، همچنین درباره وضعیت خالد پیرزاده توضیح داد:که این قهرمان پرورش اندام محبوس در زندان شیبان اهواز با عارضه نخاعی و بیماری قلبی وضعیت بسیار بدی دارد. وزن زیادی از دست داده و با مخالفت دادیاری زندان و شخص «امین وزیری»، همچنان در زندان به سر می‌برد.

آقای تبریزی با نام بردن از عباس واحدیان، جواد لعل محمدی و منوچهر بختیاری، از مردم خواست که نسبت به وضعیت این زندانیان سیاسی نیز بی‌تفاوت نباشند.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG