لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۳

حسین رونقی به «اجتماع و تبانی» متهم شد


حسین رونقی ملکی
حسین رونقی ملکی

حسین رونقی، کنشگر مدافع آزادی بیان و ضد سانسور در ایران، می‌گوید مقامات قضایی و امنیتی در بازداشت اخیر به او اتهام‌های جدیدی زده‌اند که با انتشار مطالب او در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های جهانی مرتبط است.

آقای رونقی روز دوشنبه یکم فروردین ۱۴۰۱ در رشته توییتی با انتشار تصویری از پرینت قضایی زندان، از اتهام‌های وارده به خود پرده برداشت.

او در این رشته توییت نوشته است که به «اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم علیه امنیت کشور (از طریق اتاق‌های دادخواهی کلاب‌هاوس) و فعالیت تبلیغی علیه نظام (از طریق انتشار مطالب در نشریه وال‌استریت ژونال، توییتر، اینستاگرام و مصاحبه با نشریه بیلد)» متهم شده است.

او همچنین نوشت: «قرار دوم نگهداری مشروبات الکلی (آبجو و شراب)! که در تفتیش غیرقانونی موارد غیرمرتبط با اتهامات و واقع در حریم خصوصی متهم تفتیش و ضبط گردید!»

به گفته این کنشگر مدافع آزادی بیان، «اساس این اتهام بر مبنای تفتیش خلاف قانون» صورت گرفته است.

حسین رونقی چهارم اسفند پس از دریافت چند تماس تلفنی ناشناس، زمانی که در خیابان در حال رفتن به محل کارش بود ناپدید شد. خانواده او در مراجعه به خانه‌اش در تهران، آن جا را آشفته و به هم ریخته یافتند که نشان از تفتیش منزل داشت.

پس از چند روز، حسین رونقی که به بیماری‌های متعدد مبتلا است، در تماسی با خانواده اعلام کرد که توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و از زمان دستگیری اعتصاب غذای خشک کرده است.

در پی واکنش‌های گسترده در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها، آقای رونقی روز دوازدهم اسفند با سپردن وثیقه آزاد شد.

XS
SM
MD
LG