لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۸

احضار و بازداشت ده‌ها شهروند کُرد در رابطه با برگزاری مراسم نوروزی


حضور گسترده نیروهای امنیتی در پارک کودک سنندج برای ممانعت از برگزاری مراسم نوروز - عکس از توئیتر شبکه حقوق بشر کردستان
حضور گسترده نیروهای امنیتی در پارک کودک سنندج برای ممانعت از برگزاری مراسم نوروز - عکس از توئیتر شبکه حقوق بشر کردستان

فعالان حقوق بشر از احضار و بازداشت ده‌ها نفر در مناطق کُردنشین ایران طی روزهای اخیر به دلیل برگزاری مراسم نوروز خبر می‌دهند.

علت این احضارها و بازداشت‌ها جلوگیری از برگزاری مراسم نوروزی بر اساس رسوم متداول در مناطق کردنشین از جمله پوشیدن لباسهای رنگی٬ پخش موسیقی شاد و حماسی٬ رقص‌های محلی٬ روشن کردن آتش و رقصیدن دور آتش، عنوان شده است.

وبسایت هرانا خبر داده است که طی سه روز گذشته دست‌کم ۱۴ نفر در سنندج بازداشت شده‌اند و از محل نگهداری آنان خبری در دست نیست. شبکه حقوق بشر کردستان نیز شمار بازداشت‌شدگان را ۲۰ نفر اعلام کرده است.

اغلب این افراد روز دوشنبه اول فروردین‌ماه به دلیل شرکت در مراسم نوروزی در پارک کودک سنندج بازداشت شده‌اند. براساس گزارش ها برخی از بازداشت شدگان با قرار کفالت و تعهد آزاد شدند اما عده‌ای دیگر هنوز در بازداشت به سر می‌برند.

شبکه حقوق بشر کردستان همچنین از احضار دهها نفر در همین رابطه در شهرهای کامیاران، ماکو، مریوان، سنندج، سقز، بوکان، پیرانشهر، اشنویه، بانه، ارومیه، خوی و سلماس خبر داده و نوشته است که این افراد توسط اطلاعات سپاه پاسداران، اداره اطلاعات و حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی احضار شده‌اند.

بر اساس این گزارش، مامورین امنیتی از این افراد تعهد گرفته‌اند که در مراسم نوروزی خود از سمبل‌های کُردی مانند جامانه، گل سرخ، روسری سفید و موسیقی شاد و حماسی کردی استفاده نکنند و از رقص و پایکوبی نیز جلوگیری شود.

مامورین نیروی انتظامی همچنین با یورش به مراسم نوروزی در شهرستان اشنویه در استان آذربایجان غربی از گاز اشک‌آور و گلوله‌های ساچمه‌ای استفاده کردند و مانع ادامه مراسم شدند.

فشارهای امنیتی در مناطق کردنشین ایران و تبعیض علیه اقلیت‌های قومی از مواردی است که همواره مورد انتقاد سازمان ملل و فعالان حقوق بشر بوده است.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، هفته پیش در سخنرانی خود در شورای حقوق بشر در ژنو٬ بار دیگر مقام‌های جمهوری اسلامی را به اعمال فشارهای امنیتی مضاعف بر اقلیت‌های قومی متهم کرد و خواستار پایان این تبعیض‌ها و بازداشت‌ها در ایران شد.

XS
SM
MD
LG