لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۴

مرگ یک زندانی دوتابعیتی در ایران؛ عفو بین‌الملل درباره وخامت حال شکرالله جبلی هشدار داده بود


شکرالله جبلی، زندانی دوتابعیتی ایرانی استرالیایی, که سن در ٨٢ سالگی در زندان اوین درگذشت
شکرالله جبلی، زندانی دوتابعیتی ایرانی استرالیایی, که سن در ٨٢ سالگی در زندان اوین درگذشت

در پی جلوگیری مقام‌های زندان از دسترسی یک زندانی به خدمات درمانی شکرالله جبلی، زندانی دوتابعیتی ایرانی استرالیایی در زندان اوین، جان خود را از دست داد.

مرگ این زندانی ٨٢ ساله در حالی اتفاق افتاده که از پنج روز پیش سازمان عفو بین‌الملل درباره شرایط وخیم جسمانی وی، نظیر سابقه سکته، فشارخون بالا، سنگ کلیه، و باد فتق و درد سیاستیک هشدار داده و با این تاکید که مقام‌های زندان اجازه دسترسی خدمات درمانی تخصصی را به وی نداده‌اند، خواستار آزادی فوری و دسترسی آقای جبلی به درمان مناسب شده بود.

در همین حال پسر شکرالله جبلی در پیامی در توییتر درباره مرگ پدرش در زندان نوشته، به او گفته شده پدرش فوت شده است و او نتوانسته برای نجات او کاری کند.

به گزارش هرانا شکرالله جبلی در بخشی از پرونده خود از بابت اتهامات اقتصادی به ۴ سال و ۶ ماه حبس محکوم شده بود و بخش دوم پرونده همچنان مفتوح بود و حتی وی در جریان بخش نخست پرونده از داشتن وکیل انتخابی محروم بوده است.

نهادهای حقوق بشری مدت‌ها است درباره وضعیت زندان‌های ایران هشدار داده‌اند. به دنبال انتشار ویدیوهای افشاشده از سوی گروه‌های هکری درباره نحوه بدرفتاری مسئولان با زندانیان، سازمان عفو بین‌الملل از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست اجازه بازرسی مستقل از زندان‌های ایران را برای گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران صادر کند.

ساعاتی پیش از تحویل سال نو در ایران، پسر شکرالله جبلی در تازه ترین توییت به نقل از یکی از مقام‌های استرالیایی نوشت آنها هم نمی‌توانند برای انتقال پیکر پدرش به استرالیا کمکی کنند.

راجر کارستنز، نماینده ویژه رئیس جمهوری ایالات متحده در امور گروگان‌ها، روز یکشنبه در توییتی با شادباش سال نو، از ایرانی‌ آمریکایی‌های زندانی در ایران یاد کرد و نوشت: «به باقر و سیامک نمازی، عماد شرقی، و مراد طاهباز [که دارای شهروندی آمریکا هم هست] می‌اندیشیم؛ آنها که باید بتوانند نوروز را در آزادی و در کنار عزیزانشان جشن بگیرند.»

نگرانی‌ها درباره سرنوشت زندانیان دوتابعیتی با توجه به شمار بازداشت و بازجویی دوتابعیتی‌ها توسط نهادهای امنیتی در ایران در حالی ادامه دارد که حسین امیرعبدالهیان در پیام نوروزی خود، با طرح این ادعا که «رسانه‌های معاند» روی انتشار «اخبار جعلی و ایران‌هراسی» تمرکز کرده اند، از ایرانیان خارج از کشور دعوت کرده است با آرامش و بدون نگرانی به ایران و سرزمین مادری سفر کنند و بازگردند.

XS
SM
MD
LG