لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۲

مراد طاهباز زندانی دوتابعیتی به اعتصاب غذای خود پایان داد


مراد طاهباز، فعال زیست محیطی زندانی در ایران
مراد طاهباز، فعال زیست محیطی زندانی در ایران


مراد طاهباز، زندانی ۶۶ ساله ایرانی- بریتانیایی- آمریکایی و یکی از متهمان پرونده فعالان محیط زیست در ایران که طی روزهای گذشته در زندان دست به اعتصاب غذا زده بود، به اعتصاب خود پایان داد.

به گزارش صدای آمریکا، این فعال محیط زیست زندانی و زندانی سه تابعیتی روز دوشنبه ۸ فروردین ماه، پس از ۹ روز اعتصاب غذا به درخواست خانواده خود دست از اعتصاب غذا کشید.

از سوی دیگر مراد طاهباز و خانواده او از بورس جانسون،‌ نخست‌وزیر بریتانیا خواستند تا برای آزادی وی از زندان جمهوری اسلامی ایران تلاش جدی کند.

آقای طاهباز به همراه چند فعال مدافع محیط زیست از بهمن ماه ۱۳۹۶ تاکنون در زندان به‌سر می‌برد و قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران او را به اتهام «همکاری با آمریکا» به ۱۰ سال زندان محکوم کرده است.

هم‌زمان با آزادی نازنین زاغری و انوشه آشوری در روز ۲۵ اسفند، لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا اعلام کرده بود مراد طاهباز، فعال محیط زیست ۶۶ ساله به مرخصی فرستاده شده و تلاش برای خروج او از ایران ادامه دارد. مقامات قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی اما پس از دو روز، او را به زندان برگرداندند.

یکم فروردین برخی نشریات بریتانیایی به نقل از یک مقام وزارت خارجه این کشور، گزارش دادند که مراد طاهباز، از زندان اوین به یک هتل در تهران منتقل شده است.
همان روز رکسان طاهباز دختر مراد طاهباز در کنفرانسی خبری در همراهی با نازنین زاغری گفت که «پدرم را روز گذشته مجددا به زندان اوین بازگردانده‌اند در حالی که ما همین ساعتی پیش، از این موضوع مطلع شدیم.»

نزار زکا که پیش از این در ایران زندانی بود، در تشریح شرایط گفت: «اول او (مراد) را بیرون آوردند، بعد به او گفتند که باید برای پابند، اندازه‌گیری کنیم و (نهایتا او را دوباره به زندان) بازگرداندند. این‌ها همه‌ بهانه است. ما هم چنین تجربیاتی داشته‌ایم و در مقابل آن دوام آوردیم. این کاری است که سپاه پاسداران می‌کند. اول فرد را آزاد کرده و بعد باز می‌گردانند و بعد موضوعی دیگر علم می‌کنند. چیزی که مطمئن هستیم این است که او را به زندان بازگردانده‌شده و او هم (در واکنش) دست به اعتصاب غذا زده است و باید کاری انجام شود.»

مراد طاهباز که به گفته خواهرش ترانه، به بیماری سرطان مبتلا است، تاکنون دو بار در زندان به کرونا مبتلا شده است.

آقای طاهباز در بهمن ۹۶ همراه با هفت فعال دیگر محیط ‌زیست توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت و سپس به دلیل آنچه همکاری با «دولت متخاصم» عنوان شده به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

XS
SM
MD
LG