لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۳

جهانگیری هم کنار رفت؛ روحانی و رئیسی رقبای اصلی انتخابات شدند


اسحاق جهانگیری٬ کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ایران به نفع حسن روحانی کناره‌گیری کرد. به این ترتیب با کناره‌گیری محمدباقر قالیباف٬ رقابت اصلی برای پیروزی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بین حسن روحانی و سید ابراهیم رئیسی شکل خواهد گرفت.

اسحاق جهانگیری٬ معاون اول رئیس جمهوری که همزمان با حسن روحانی در انتخابات شرکت کرده و «کاندیدای پوششی» نام گرفته بود٬ روز سه شنبه ۲۶ اردیبهشت در سفر انتخاباتی خود به شیراز٬ از کاندیداتوری انصراف داد و از حامیانش خواست تا به حسن روحانی رای بدهند.

پیش از این محمدباقر قالیباف، شهردار تهران از آقای جهانگیری انتقاد کرده بود که حضور او به عنوان «کاندیدای پوششی» و گرفتن وقت مناظره‌ها «زیبنده» نیست اما خود پیش از جهانگیری به نفع ابراهیم رئیسی کنار رفت.

اسحاق جهانگیری و حسن روحانی در جریان سه مناظره تلویزیونی مورد حملات تند آقای قالیباف قرار داشتند و سلامت اقتصادی نزدیکان و خانواده‌شان زیر سوال رفت. در مقابل این دو نیز به شدت از رئیسی و قالیباف٬ کاندیداهای اصولگرا انتقاد می‌کردند.

لحن تند و بی‌سابقه انتقادهای کاندیداها از یکدیگر تا آنجا پیش رفت که حسن روحانی بدون نام بردن از رئیسی و قالیباف، سابقه آنها را در سرکوب و اقدامات ضد حقوق بشری تایید و یادآوری کرد.

در پی بالا گرفتن تنش میان کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری ایران، آیت‌الله خامنه‌ای به آنها هشدار داد که اگر با حرف‌های خود «دشمن» را «امیدوار» کنند، « انتخابات به‌ضرر ما تمام خواهد شد.»

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران روز جمعه ۲۹ اردیبهشت برگزار می شود.

سارا رپوچی،‌ از مدیران ارشد خانه آزادی در گفت‌وگو با صدای آمریکا عنوان کرده که انتخابات برگزار شده در ایران «آزاد» نیست: «ما شاهد اعمال کنترل شدید در روند انتخاب‌ نامزدها هستیم. حتی اگر بگوئیم آن روند آزاد بوده، اما تبلیغات انتخاباتی به صورت آزادانه انجام نمی‌شوند و از این رو همچنان معتقدیم دموکراسی به ایران راه نیافته است، دست کم در مورد (انتخابات) امسال.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG