لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۴

شیرین عبادی: کارنامه حقوق بشری نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری قابل قبول نیست


شیرین عبادی
شیرین عبادی

شیرین عبادی، حقوقدان و فعال مدافع حقوق بشر، کارنامه هیچیک از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران را قابل قبول ندانست.

خانم عبادی در گفت و گو با کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، به پیشینه ابراهیم رئیسی در دستگاه قضایی ایران و حضور او در هیات قضایی تصمیم گیرنده درباره اعدام‌های سال ۶۷(هیات مرگ) اشاره کرد و گفت که او کارنامه سیاهی در زمینه حقوق بشر دارد.

برنده جایزه صلح نوبل گفت: «دخالت ابراهیم رئیسی در فجایع و کشتار زندانیان سیاسی عقیدتی در دهه شصت از یادها نمی‌رود. زمانی که دسته دسته جوانان را به علت داشتن افکار انتقادی علیه حکومت روانه قبرستان‌ها کردند و حتی حاضر نشدند قبر بسیاری از کشته شدگان را به خانوادهایشان نشان بدهند.»

خانم عبادی با اشاره به فایل صوتی منتشر شده توسط فرزند آیت الله حسینعلی منتظری گفت: «آقای رئیسی یکی از افرادی بود که مرتکب این گونه احکام اعدامی شد و در نواری که به وسیله دفتر آیت الله منتظری ضبط و پخش شد، داستان کشتار زندانیان بی‌دفاع کاملا باز شده و در آنجا آقای رئیسی با ذکر نام مورد خطاب قرار می‌گیرد.»

شیرین عبادی کارنامه حقوق بشری حسن روحانی، رئیس جمهور کنونی ایران و سایر نامزدهای این پست را نیز قابل قبول ندانست.

مدیر کانون مدافعان حقوق بشر کارنامه حسن روحانی گفت که وزارت اطلاعات دولت آقای روحانی باعث دستگیری بسیاری از خبرنگاران و فعالان مدنی شده و به گفته او، آقای روحانی نمی‌تواند از این مساله شانه خالی کند زیرا وزارت اطلاعات شاکی این بازداشت‌هاست.

او برای نمونه از بازداشت، نرگس محمدی فعال حقوق بشر یاد کرد که بوسیله ماموران وزارت اطلاعات دستگیر و با شکایت این وزارتخانه محاکمه شده‌اند.

این حقوقدان در ادامه به دوران وزارت مصطفی میرسلیم، دیگر نامزد ریاست جمهوری و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دوم اکبر هاشمی رفسنجانی، اشاره کرد و گفت که آقای میرسلیم در دوران ریاست خود به جلاد کتاب و مطبوعات معروف بود. خانم عبادی همچنین کارنامه محمد باقر قالیباف را به دلیل سوء استفاده‌های نجومی در شهرداری تهران، قابل قبول ندانست.

انتخابات ریاست جمهوری در ایران ۲۹ اردیبهشت ماه ۹۶ برگزار خواهد شد. حسن روحانی، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، محمدباقر قالیباف شهردار تهران، ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی، مصطفی میرسلیم وزیر سابق ارشاد و عضو حزب موتلفه اسلامی، و مصطفی هاشمی طبا وزیر سابق و رئیس کمیته المپیک ایران، شش نامزدی هستند که شورای نگهبان صلاحیت آنها را برای رقابت در این انتخابات تایید کرده است.

به گفته شیرین عبادی، حضور این نامزدان در رقابت‌های ریاست جمهوری در ایران نتیجه عملکرد شورای نگهبان و نظارت استصوابی آن است که شرایط را در انتخاب بین بد و بدتر برای مردم به وجود آورده است.

وضعیت حقوق بشر در ایران در سالهای اخیر نیز همانند گذشته مورد انتقاد نهادهای بین المللی و دولت ایالات متحده آمریکا بوده است.

در آخرین گزارش وزارت خارجه آمریکا درباره وضعیت حقوق بشر در ایران که ۱۳ اسفند منتشر شد، مهمترین مشکل حقوق بشر در ایران محدودیت شدید آزادی‌های مدنی عنوان شد. در این گزارش از نقض آزادی بیان، تجمع و مذهب انتقاد شد و در بخشی از این گزارش به موارد نقض حقوق بشر در هر یک از حوزه‌ها با مثال‌های مشخص اشاره شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG